Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25830)

Приватните автобуски превозници повторно се вклучуваат во сообраќај

Приватните автобуски превозници, по неколкумесечна пауза, повторно започнуваат со сообраќање низ скопските улици откако завчера постигнаа нов договор со јавното сообраќајно претпријатие „Скопје“. Веста беше...

Хиперсонично оружје, што е тоа?

Хиперсоничните ракети летаат со брзина многу поголема од брзината на звукот, обично околу 5.500 км/ч и повеќе. САД, Русија и Кина развиваат хиперсонично оружје...

Отворен пазар на трудот за Отворен Балкан

Со спроведувањето на Договорот за слободен пристап на пазарот на трудот ќе се олеснат административната процедура за вработување на дефицитарните кадри и побрзото вработување...

Електрични тротинети „бин бин“ за вандалски „вин вин“

На надлежните воопшто нема да им биде исплатливо да ја намират сметката за сервисирање на електричните тротинети, бидејќи претежно се користат од малолетни деца,...

Спортски вести

КОШАРКА - НБА, ФИНАЛЕ НА ИСТОКОТ Бостон намали на 1-3 За разлика од Лос Анџелес лејкерс, кому не му успеа во Западната конференција да триумфира барем...

УКИМ ќе прерасне во современ, отворен и истражувачки универзитет

Најстариот универзитет во Македонија на 30 мај избира ректор. За лидерската позиција се пријавени шестмина професори. „Нова Македонија“ ви ги претставува кандидатите за ректор...

Македонските репрезентации в сабота тргнуваат по нови успеси

Одбојкарките ќе ја пречекаат Австрија, а одбојкарите во полскиот град Лоѓ ќе играат со Украина. Мажите во Златната европска лига се во група во...

Институциите се сервис за граѓаните, а не спротивно

Во согласност со Законот за општа управна постапка, кога еден граѓанин вади лична карта, МВР е должно по службена должност да се обрати кај...

Голема трка за уште шест директни места во ЛШ, Германија ќе...

Од Англија во ЛШ ќе игра и Манчестер јунајтед или Ливерпул, од Шпанија во трка за едно место се Сосиедад и Вилјареал, во Германија...

Односот спрема македонскиот јазик е крвната слика на македонското општество

Начинот на кој јазикот се користи и третира во медиумите претставува еден вид дијахрониски пресек на состојбите во општеството на повеќе нивоа. Не само...