Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25830)

Ананд извади две кралици, но, сепак, загуби од Карлсен

Тимот на Карлсен, Алпски воини, го презеде водството по седмото коло, а тимот на Ананд, Велемајстори од Ганг, сега е на второто место. По...

Во Истанбул пронајден таен подземен премин стар 1.500 години

Таен подземен премин стар 1.500 години, кој преживеал многубројни земјотреси, неодамна беше откриен за време на археолошките ископувања во урнатините на црквата „Свети Полиевкт“...

„Мета“ се заканува дека ќе ги затвори Инстаграм и Фејсбук во...

Американскиот технолошки гигант „Мета“ е казнет со рекордна казна од 1,2 милијарда евра поради непочитување на прописите за приватност на ЕУ. Технолошкиот гигант незаконски...

Научно откритие што може да ја промени историјата на...

Пред неколку години беше идентификувана генетска мутација за која се смета дека играла улога во одложувањето на симптомите на Алцхајмеровата болест. Сега е опишан...

Друштвото на уметниците на Македонија конечно доби свој дом

По 75 години барања за сопствен простор Министерството за култура обезбеди простор за трајно сместување на Друштвото на ликовните уметници на Македонија, со што му...

Бугарија на пат конечно да добие влада

Поранешната еврокомесарка Марија Габриел е блиску до формирање нова бугарска влада како дел од сложениот политички договор со главниот опонент на нејзината централно-десничарска партија...

Славниот диригент Зубин Мехта ќе гостува во Скопје

На 24 јуни, со почеток во 20 часот, во концертната сала на Македонската филхармонија ќе гостува Белградската филхармонија предводена од славниот маестро Зубин Мехта,...

Борел: Моментот за проширување постои, земјите од Западен Балкан ...

Главна тема на неформалниот состанок во Брисел на министрите за надворешни работи на земјите-членки на Европската Унија и земјите од Западен Балкан во рамките...

Бајден го назначи генералот Хо за нов шеф на НСА

Американскиот претседател Џозеф Бајден го назначи генерал-полковник на воздухопловните сили Тимоти Хо за шеф на Агенцијата за национална безбедност (НСА) и на американската сајбер-команда. Тој...

Мандатите експресно вратени, Грција оди на втори избори на 25...

Веќе е повеќе од јасно дека Грција ќе оди на втори избори откако процесот на доделување на мандатите за формирање влада заврши во експресно...