Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25796)

Елвис Костело – „Изградба на бродови“

Познат под уметничкото име Елвис Костело, Деклин Патрик Мекменус важи за едно од најголемите имиња на англиската музичка сцена, израснувајќи низ панк-движењето во 1977...

Концерт со Ивана Здравкова и Бисера Чадловска

„Концерт за сопран и оркестар“ со Ивана Здравкова, сопранистка, и Бисера Чадловска, диригентка, е закажан за денеска, во 20 часот, во камерната сала на...

Достава на дрога преку брза пратка

Мексиканските и балканските криминални групи се приближуваат до „центарот на наркопроизводството“ за да добијат што понепречен пристап до резервите од дроги. Употребата на кокаин...

Острицата кон економиите што увезуваат нафта

Најпогодени од намалувањето на понудата на нафта и придружниот скок на цената на суровата нафта се регионите со висок степен на зависност од увоз...

Поморските патишта се светски автопатишта за наркотиците

Во поморските пристаништа во ЕУ секоја година пристигнуваат и заминуваат околу 90 милиони контејнери, но властите можат да проверат само помеѓу два и десет...

Апетитите за трошење повисоки од можностите за произведување

Во сегашната констелација, дали со притисокот на јавната администрација за зголемување на платите би се влијаело на покачување на надворешниот долг? И дали почетокот...

По 58-от триумф, се очекува нов напредок на Ѓорческа на листата...

ТЕНИС Македонската тенисерка Лина Ѓорческа ја освои 46-та титула во двојки, а вкупно 58. во кариерата, откако триумфира на турнирот во Сплит (Хрватска, вкупен награден...

Едно сребро и три бронзи за Македонците

ТАЕКВОНДО - ПРВ ДЕН НА Г1-ТУРНИРОТ ВО СКОПЈЕ Едно сребро и три бронзи освоија македонските натпреварувачи во кадетско-јуниорска конкуренција по првиот ден на меѓународниот таеквондо-...

Се одржа училишно првенство и во Аеродром, шаховски штанд имаше...

Наша цел е вакви натпревари да се одржуваат секоја година, а во текот на годината да организираме и поголем број турнири на ниво на...

Савевски: Се надевам дека ќе бидеме подобри, оти разликата во квалитетот...

Македонија утре на неутрален терен во Унгарија игра со Украина, која на првиот меч во Скопје победи со 24-22 Македонската женска ракометна репрезентација утре во...