Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25796)

НАТО и Москва раздвижени по влезот на Финска во Алијансата

Откако Финска во вторникот стана 31-та членка на НАТО, „честитката на Москва“ беше што таа јавно потсети дека „Русија ќе мора да преземе мерки...

Џон Мекгаверн – капитен на славната генерација на Нотингем форест

Лигата на шампионите (натпреварување порано со име Куп на шампионите) досега ја освоиле стотици фудбалери, некои од нив се легенди и трофејни фудбалери, но...

Емери: Сакам да се справувам со предизвици, секогаш

Откако шпанскиот тренер го презеде Астон вила на 1 ноември, само Арсенал и Манчестер сити, двата тима што се тркаат за титулата, освоија повеќе...

Можни се големи промени во составот на ЛШ за идната сезона?

Во однос на 19-те тима што сезонава од петте најсилни европски првенства играа во групната фаза на ЛШ, според сегашниот пласман на табелите, во...

Осумте најдобри тргнуваат по титулата

Првите мечеви на програмата се утре (Бенфика - Интер и Манчестер сити - Баерн) и задутре (Реал Мадрид - Челси и Милан - Наполи)....

Молчи, молчи

Изложбата му ја посвети на твоето село Бапчор, кое веќе не постои, зашто во каталогот не напиша и,,северна“, нели во договорот од Нивици така...

Како Алонсо му помогна на Астон Мартин да скокне на местата...

Од првиот ден тој донесе многу дополнителна енергија во тимот, многу дополнителна мотивација. Ако водите со пример, многу е едноставно да се води, вели...

Траса на коридорот 8 спокојно си врви низ заштитеното подрачје на...

Експерти што направија анализа на измените и дополнувањата на Законот за заштита на културното наследство, во врска со предлогот за изменување и дополнување на...

Мини-анкета во пресрет на дуелот за светската титула

За тоа кој ќе биде новиот светски првак, што ќе реши и кој би сакале да победи, направивме мини-анкета со осум истакнати македонски шахисти....

Дворкович: Се надевам дека овој настан ќе им даде мотив на...

Уверен сум дека милиони гледачи низ светот ќе уживаат во овој настан, но преку него и ќе откријат како шахот ги тера луѓето да...