Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25643)

Како да го забавите стареењето

Истражувањата што би ја откриле тајната на убавото стареење и вечната младост никогаш не престануваат да ја интригираат јавноста, а научниците сѐ почесто препорачуваат...

Изложба на филигрански накит „Мамка“

Во Музејот на Македонија во Скопје е отворена изложбата на концептуален филигрански накит со наслов „Мамка“ на уметницата и етнолог Марија Милошевска, која веќе...

МСУ-Скопје во 2023-та во виенскиот „Кунстхале“

Во почетокот на следната година, во престижниот простор „Кунстхале“, кој е дел од „Музеум Квартиер“, еден од најголемите европски културни центри во срцето на...

Светлана Алексиевич: Мажите ја имаа украдено победата од жените по војната

Потресни искажувања на нобеловката на „Букстар“ Завршната манифестација на годинашниот фестивал „Букстар“ го задржа вниманието на интернационалната публика во киното „Фросина“ во МКЦ, која со...

Северна Кореја истрела ракета преку Јапонија

Северна Кореја истрела балистичка ракета преку Јапонија, првпат по пет години. Лансирањето беше петто во изминатиот период и следуваше по заедничките воени вежби на...

Претседателот Лукашенко прогласи општа мобилизација

Белорусија Претседателот на Белорусија, Александар Лукашенко, најави општа мобилизација, но, за среќа, не за војна, иако веќе некое време се шпекулира дека белоруската армија би...

Војна и во ООН, но за гласови

По руското вето во Советот за безбедност на ОН, дипломатскиот судир се префрла во Генералното собрание Во тек се дипломатските напори на САД и ЕУ...

Германија не отстапува од својата агенда за Балкан

Балканските лидери поканети во Берлин на заеднички самит во ноември Подготвил: Mарјан Велевски Германската државна секретарка Ана Лурман најави дека повторно се активирал Берлинскиот процес, кој,...

Три држави заеднички ќе ја бранат јужната граница на Србија?!

Србија, Унгарија и Австрија на трилатерална министерска средба за безбедносни прашања Подготвил: Mарјан Велевски Интересна констатација презентира во јавноста министерот за надворешни работи и трговија на...

Каков е арсеналот на нуклеарните сили

Светските резерви на нуклеарно оружје и натаму се многу големи, и покрај значителното намалување од крајот на Студената војна, со тоа што девет земји...