Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25608)

Весела математика за лоша политичка практика

Тезата дека „без албански политички субјект не може да има влада“, која деновиве повторно се актуализира во јавноста, е надвор од секоја политичка, правна,...

Македонија со пет натпреварувачи

ЏУДО - НА МЕЃУНАРОДНОТО ОТВОРЕНО ПРВЕНСТВО ЗА ВЕТЕРАНИ ВО БИХ Македонската џудо-репрезентација за ветерани, во состав Киро Здравески (во функција на селектор и натпреварувач), потоа...

Во Талин по нови медали

Единствен клуб од Македонија е Бутел, кој ќе настапи со шестмина натпреварувачи, а во поединечна конкуренција најголеми адути се Георгиевски и Додевски ТАЕКВОНДО – ЕВРОПСКО...

Високиот пресинг, брзите акции и нафрлувањата се клучот на успехот

Најчестите формации во Лигата на шампионите лани беа 4-3-3, 4-2-3-1 и 4-4-2, а 17 од 32-та тима вклучени од групната фаза, па и натаму,...

Без Џејкобс и Ворхолм во финалето

АТЛЕТИКА – ДИЈАМАНТСКА ЛИГА Олимписките шампиони, натурализираниот Италијанец по потекло од САД, Марсел Џејкобс, и Норвежанецот Карстен Ворхолм не добија вајлд-карти за настап во финалето...

Кризна ефектива, а не козметика

Европа веќе ги спроведува донесените мерки со месеци, почнувајќи од субвенции на струјата за граѓаните и фирмите во Грција, Полска ќе го субвенционира греењето...

Скопскиот маратон се враќа на плоштад

Очекуваме над 6.000 натпреварувач(к)и од 35 земји во сите дисциплини, најмногу за трката на 5 км. Во главната трка ќе има околу 200 маратонц(к)и,...

Кое магаре лета повисоко – македонското или бугарското

Минатите недели неколкумина читатели и мои блиски луѓе ми се пожалија дека ги фаќало депресија од вистините што ги искажувам во моите колумни во...

Едно општество на квоти: кога инклузивноста е бројка

Инклузивноста не е само за постигнување квоти или едноставно присуство на луѓе што се идентификуваат како дел од одредена малцинска група. Затоа нашиот наратив...