Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25595)

Општина Бутел: По четири децении се реконструира улицата Скоевска во населбата...

Град Скопје денес ја почна реконструкцијата на улицата Скоевска во населбата Радишани, во општината Бутел. На почнувањето на градежните работи присуствуваа градоначалничката на Град...

Град Скопје: Почна пријавувањето за субвенционирање стари занаети

Град Скопје објави повик за субвенционирање стари занаети и занаетчиски дејности во изумирање во Скопје. За поттикнување на развојот на традиционалните занаети преку субвенционирањето...

Во Македонија живеат најгневните луѓе во Европа

Македонскиот народ отсекогаш важел за мирен и кроток, секогаш подготвен мирно и компромисно да ги решава недоразбирањата. Тоа се покажа и за време на...

Брисел го фати истиот модел како Софија, со уцени и изнуди

Во одбрана на очигледните и сѐ почести атаки кон полскиот државен интегритет и судските власти, полскиот премиер ѝ порача на Европската комисија дека „ЕУ...

Спортски вести

ФУДБАЛ За уште шест места во ЛШ се тркаат 12 тима од 12 земји Вкупно 12 тима од 12 земји се во трка за преостанатите шест...

Андоновски: Шаховската олимпијада во Ченаи беше успешна приказна

„Сите се бореа, имаа желба да победат, некогаш успеваа во тоа, некогаш не, но дадоа сѐ од себе на таблата, а притоа да не...

Серена Вилијамс ќе се повлече од тенисот по САД опен

Можеби најдобриот збор за да се опише она што го правам е еволуција. Тука сум да ви кажам дека еволуирам далеку од тенисот, кон...

Кадетите се доближија до пласман на ЕП

Во првите две кола на групата А, македонските надежи победија на дуелите со Турција (34-19) и со Косово (39-16) и денеска во директен дуел...

Функционери за во второ одделение

Изминатиот период во јавноста зачестија примери на безобразно и недолично однесување кон припадничките на понежниот пол. Веројатно, само е иронично (непланирано) совпаѓање што овој...

Последна шанса! (2)

Каков било позитивен, оптимистички поглед на францускиот предлог, може да биде заснован само на доверба во ЕУ и меѓународната заедница, доверба во СДСМ и...