Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25595)

Ватсап воведе нови опции за поголема приватност

Техно Апликацијата Ватсап најави нови функции, кои на корисниците ќе им овозможат поголема приватност при користењето и дејствувањето на оваа платформа. Корисниците ќе можат нечујно...

Суперјахта инспирирана од дијаманти, со водопад, кино и три...

Италијанското студио „Габриеле Теруци јахтс енд дизајн“ дизајнира импресивна суперјахта. Станува збор за концептот наречен „Стела дел суд“, кој е инспириран од познатиот дијамант...

„Дешифрирањето“ на плачот на бебињата не се учи, потребно е...

Способноста да се „дешифрира“ плачот на бебињата, односно да се препознае и разликува типот на плачењето на бебето, не претставува вродена вештина, туку способност...

Како климатските промени ги поттикнуваат топлотните бранови и шумските...

Поради рекордно високиот топлотен бран во Европа, во јуни и јули на Медитеранот беснееја шумски пожари. Како климатските промени ги поттикнуваат овие непогоди? Климатските...

„Трн“ – документ за човек што од својот живот прави...

Никола Пијанманов, уметник, сценарист Новиот македонски документарец „Трн“ на Никола Пијанманов (сценарио и режија) и Столе Ангелов (кинематограф и монтажер) беше прикажан на затворањето на...

По 12 години, Атина ја надмина финансиската криза

Грција Грција на 20 август излегува од режимот на зголемен надворешен финансиски надзор и земјата, по 12 години, се враќа во европската нормала, па повеќе...

Судот ја прифати регистрацијата на партијата на Петков и на...

Бугарија Градскиот суд во Софија даде зелено светло партиите Бугарски подем на Стефан Јанев и Продолжуваме со промената на Кирил Петков да се запишат во...

Русија сака да отвори воена база во Србија

Извидничка мисија и надзор на околниот простор, поточно собирање разузнавачки податоци, би била функцијата на новата воена база во Србија, посочува рускиот воен експерт...

Духот на Букурешкиот договор и натаму живее

Македонците и денес сѐ уште ги чувствуваат негативните последици од Букурешкиот договор, постигнат на 10 август 1913 година, а мноштво сличности може да се...

Со величање на фашизмот и на нацизмот не се зајакнуваат добрососедските...

Очигледно е дека зачестија регистрации на здруженија со бугарска самосвест што носат називи на докажани соработници на нацистичка Германија. Тоа е свесна провокација и...