Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25584)

Диња – мирисливо и слатко летно освежување

Здрава храна Кој не би посакал парче вкусна, студена диња во текот на летните горештини? Не само што е вкусна и освежува туку е и...

Криминалот преку Солунското пристаниште ја загрозува и Македонија

Глобалната иницијатива против организираниот криминал предупредува Криминалот од Солунското пристаниште се пробива и до Македонија, се наведува во истражувањето на Глобалната иницијатива против организиран криминал...

Свечено отворање на најголемиот инфраструктурен проект – Пељешкиот мост

Хрватска Вчера беше пуштен во сообраќај Пељешкиот мост, најголемиот инфраструктурен проект во Хрватска, чија изградба со речиси 80 отсто ја финансираше Европската Унија од сопствени...

Македонија мора да ја подобри железничката инфраструктура

Експертите повикуваат Македонија доцни со обновата на железничките линии на своја територија, а нема ниту некакви планови како да се реализира евентуална брза железничка линија...

Попуштаат шевовите на ЕУ

Европската Унија, како моќен сојуз на 27 држави кон кој цели и Македонија, изминативе години покажа серија слабости, меѓусебна некоординираност и несолидарност во однос...

Секој десетти Германец на возраст помеѓу 15 и 24 години

Германија е земја во која само 10 отсто од популацијата се млади Според најновите статистички податоци, кои ги анализираше „Дојче веле“, од 83,2 милиони жители...

Договорот за извоз на жито ќе придонесе и за прекин на...

Оптимистичка најава од Турaција во врска со судирот меѓу Украина и Русија Портпаролот на турскиот претседател, Ибрахим Калин, изјави дека Турција верува дека договорот за...

Патнички хаос во Европа во летната сезона

Кадровските проблеми во авиосообраќајот во Европа веројатно ќе продолжат да предизвикуваат главоболки при патувањето во екот на летната сезона, при што аеродромите и авиокомпаниите...

Реконструкција на улицата Козара во Капиштец

Започнаа градежните активности на улицата Козара во населбата Капиштец. Реконструкцијата ќе го опфати потегот од улицата Антон Панов до улицата Васил Ѓоргов, бидејќи во...

Француската грешка ја влоши кризата

Ексклузивно за „Нова Македонија“, Кјел Магнусон, вонреден професор по социологија на Универзитет во Упсала, Шведска, прави стручна анализа на односот на Европа и Бугарија...