Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25560)

Зголемените цени и инфлацијата ги заобиколија јагодите на Вимблдон

На гранслем-турнирот, кој се игра од 1877 година, присутните по обичај ѝ се препуштаат на традиционалната понуда од јагоди и шлаг, но соочени со...

Како вашата облека да мириса убаво долго по перењето

Домување Постојат неколку начини или трикови со кои можете да ги продолжите свежината и мирисот на испраните алишта на неколку дена, а со некои трикови...

Перичник – најубавиот водопад во Словенија

Дека Словенија секогаш е добра идеја за љубителите на природните убавини, потврдува и водопадот Перичник, сместен во северозападниот дел на државата. Поточно, тој се...

Милијардерот Руперт Мардок се разведува од Џери Хол

Медиумскиот магнат Руперт Мардок (91), по шест години брак, се разведува од поранешната манекенка Џери Хол, која е 26 години помлада од него, објави...

Боно Вокс откри дека има полубрат за кој не знаел

Легендарниот лидер на групата „У2“, Боно Вокс, откри дека има полубрат за кого дознал многу подоцна, кого неговиот татко го добил со друга жена....

Сузана Спасовска го исполни аманетот на Зафир Хаџиманов

Секоја песна има своја приказна, па така е и со „Љубов, ах љубов“, која ја слушнавме на неодамна завршениот фестивал на новосоздадена народна музика...

Единствената наплата на патарини – од септември!

Во рамките на „Отворен Балкан“ Правните служби на трите претпријатија за наплата на патарини во Србија, Македонија и во Албанија работат на подготовки за договорот...

Медитеранските острови како отрови за односите Анкара – Атина

Во изминатиот период двете земји реагираа на нарушување на воздушниот простор над источниот дел од Медитеранот, а во фокусот е територијалниот спор за групата...

Планините плачат за добитокот

Сточарското производство во Македонија замира. Планините се без добиток, ридско-планинските села се без жители, а во рамничарските жителите постепено се откажуваат од одгледувањето крави,...

Ѓорче Петров – икона на борбата за независна македонска држава

По повод 101 година од смртта на големиот македонски револуционер На страниците на македонската историја, Ѓорче Петров останува засекогаш забележан со златни букви како еден...