Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25558)

„Стар ворс и Македониумот“ за вонвременскиот изглед на споменикот

„Десет дена Крушевска Република“ Манифестацијата НКС „Десет дена Крушевска Република“ ќе се одржи од први до десетти август во Крушево. На отворањето, на 1 август...

Oчила за сонце според обликот на вашето лице

Нега и убавина Лице со облик на срце: ако вашето лице е во облик на срце, тоа значи дека имате широко чело и истакнати јаболчици,...

Италијанка пешачи до Пекинг

Италијанка Вијена Камарота (72), која пред неколку месеци тргна пеш од Венеција до Пекинг, деновиве помина низ Ниш. Таа е активна планинарка, членка на...

Виена повторно прогласена за најдобар град за живот

Во годишната ранг-листа на најдобри градови за живеење на „Економист интелиџенс јунит“, Виена се врати на првото место, на позицијата што ја имаше во...

Кога смеете да му верувате на својот инстинкт?

Психологијата и интуицијата Интуицијата често се истакнува како клучна ставка во донесувањето животни одлуки. Но дали секогаш треба да се следи инстинктот или работите се...

Првиот македонски игран филм „Фросина“ на блуреј-диск

Кинотеката на Македонија деновиве ја одбележува 70-годишнината од првиот македонски игран филм „Фросина“, снимен во далечната 1952 година, во режија на Војислав Нановиќ, а...

Заврши Младинската керамичка работилница во Вранештица

По тридневна работа, заврши осмата сесија на Младинската керамичка работилница во селото Вранештица, Кичевско. На работилницата учествуваа ученици од двете средни училишта од Кичево...

Проектот „Домче“ во Нови Сад – европската престолнина на културата

Ивана Васева, кураторка, и Филип Jовановски, визуелен уметник, ќе учествуваат на изложбата „Имагинарни граници“, која ќе биде поставена до 28 август на платото Субин...

Објавена книгата „Низ лавиринтите на книжевното писмо“

„Македоника литера“ деновиве ја објави книгата книжевни студии „Низ лавиринтите на книжевното писмо“ на Ранко Младеноски, која содржи анализи и интерпретации на семиотичките лавиринти...

Најдолгиот акт ми беше три и пол часа без пауза

Настапувањето како жива статуа навистина бара трпение и физичка подготвеност, вели Стефан Стефан Петровски, актер Деновиве е актуелен фестивалот „Статуафест - другото лице на улицата“, кој,...