Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25557)

Горчливиот вкус на уште една најава за почеток на преговори

Неколкудневните протести недвосмислено ги покажаа решеноста и силината на македонскиот народ да опстои во своите намери за зачувување на националниот идентитет. Ова наедно беше...

Страшо Темков и Сара Пројковска со концерт „Тиквешка рапсодија“

Концертот насловен „Тиквешка рапсодија “ на Страшо Темков, флејта, и Сара Пројковска, пијано, ќе се случува во три града, денеска во Музејот на градот...

Знаци дека пиете премногу вода

Медицински совет Препораките за дневно количество вода, вклучувајќи ја и онаа што ја внесуваме преку храната и другите пијалаци, се 3 литри за мажи и...

Американките имаат најголеми гради во светот

Американските експерти тврдат дека студентките што се на размена во САД паѓаат во депресија кога ќе видат колку бујни гради имаат Американките. Иако не...

Во Камбоџа уловена најголемата слатководна

Раја тешка 300 килограми, што ја прави најголемата слатководна риба што е документирана досега, е уловена во реката Меконг во Камбоџа, соопштија научници од...

Хотел – уметничка галерија во Будимпешта

Импресивно реновираниот хотел „Арт хотел арена хоспиталити груп“, отворен во Будимпешта, наедно претставува и постојана галерија од 600 уметнички дела преку ексклузивната изложба на...

На 29 јуни хуманитарен концерт во Спомен-куќата на Тоше Проески

Во амфитеатарот на Спомен-куќата на Тоше Проески во Крушево, на 29 јуни ќе се одржи хуманитарниот концерт насловен „Детска насмевка за овој свет“. Овој...

„Егзит“ пред почетокот на едно од своите најдобри изданија

Еден од водечките светски фестивали и убедливо најголем во регионов, „Егзит“ ја заврши целокупната програма, заокружувајќи едно од своите најдобри изданија. Силата на новосадскиот...

Сандра Булок се повлекува од глумата

Холивудската глумица Сандра Булок најави повлекување од глумата во големото интервју што го даде за „Холивуд репортер“. Иако уште во март годинава таа најави...

Книжевен и творечки фестивал за деца

„Ни ден без творба“ е насловен фестивалот за деца што почнува денеска и ќе се одржува и во наредните два дена, во Младинскиот културен...