Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25535)

Нова пандемија на стрес и напнатост

Овие општествени тензии се присутни и во другите земји, но ние сме најслаби затоа што имаме нефункционални институции, кои не можат да се носат...

Koга некој прави карикатура од Европа

Апсурдноста во која се западнати евроинтеграциите на Македонија со ветата од ЕУ-соседите, кои немаат никаква поврзаност со критериумите на Унијата за проширувањето, ниту со...

Кој и зошто ги турка весниците во амбис

Со скратувањето на финансиската помош за печатените медиуми, а имајќи ги предвид растечките цени на хартијата, Владата свесно ги става весниците пред свршен чин,...

Внатрешни сопки што нѐ оддалечуваат од ЕУ

Токму стагнацијата и назадувањето на општеството во редица клучни параметри, како што се борбата со корупцијата, состојбата во сферата на медиумите, (не)владеењето на правото,...

Спортски вести

КОЊИЧКИ СПОРТ Трет „Мајски турнир“ во прескокнување пречки На теренот на скопскиот коњички клуб Вивакс, денеска, со почеток во 9.30 часот, во Волково, ќе се одржат...

Анкета на ФИФПРО – фудбалерите сакаат правила за справување со згуснатиот...

Резултатите од истражувањето на Светскиот синдикат на фудбалери (ФИФПРО) покажуваат дека професионалните фудбалери се за нови регулативи за справување со згуснатиот распоред на натпревари...

Спасеновски: Се надевам на победа и бронзен медал

Спасеновски е поранешен европски првак за јуниори (до 21 година) во 2019 година и трет на ЕП 2016 за јуниори. Денеска за бронзен медал...

Ако прерано се укинат нафтата и гасот, светот го очекува масовен...

Предупредувања на водечки економист од ОН Водечки економист за храна предупредува државите да не се откажуваат прерано од употребата на нафтата и гасот, тврдејќи дека...

Најчесто повторувано финале – третпат играат Ливерпул и Реал Мадрид

Во финалето во 1981 година, Ливерпул го победи Реал Мадрид со 1-0, а во 2018 година Реал Мадрид славеше на мечот со Ливерпул, со...