Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25535)

Македонија со тројца дебитанти на Олимпијадата во Индија

Ваквите подготвителни кампови се добредојдени, особено за младите шахисти во нивниот понатамошен шаховски развој и треба да ги има почесто, вели селекторот на машката...

„Големи беа жртвувањата за да се стигне до овој медал“

Борбата за медалот беше посебна. Добрата анализа и подготовка пред борбата, смиреноста и концентрацијата, за да не отстапам од зацртаната тактика, се покажаа како...

Париски боб – фризура што ќе биде во тренд ова...

Нега и убавина Боб-фризурата долго време е на врвот кога се во прашање промените на трендовите, а за тоа е заслужен нејзиниот бунтовен и заводлив...

Не се откажувам од своите соништа!

Музиката е мојата прва љубов, мојот извор, моето прибежиште. Јас без неа во животот се чувствувам како да немам идентитет, таа е мојот заштитен...

„Скопскиот брас фестивал“ ги слави лимените инструменти

Eдинствениот фестивал што го прославува звукот на лимените дувачки инструменти и има цел да ја истакне и промовира нивната улога во музиката, „Скопскиот брас...

Максимални пет ѕвездички за албумот на Симон Трпчески од светскиот печат

Светскиот музички печат се натпреварува со високи оцени за новиот албум на пијанистот Симон Трпчески, кој го издаде британската издавачка куќа „Лин рекордс“, пред...

Месните индустрии пред колапс

Компаниите потенцираат дека доколку не се остварат барањата за ослободување од царина на замрзнато свинско месо и не се изедначат условите за стопанисување со...

Со една работничка книшка до работа во три земји

Бизнис-асоцијациите даваат силна поддршка за проектот за издавање единствен идентификациски број за работниците од Албанија, Македонија и од Србија, додека од синдикатот се внимателни...

Ребалансот на буџетот под лупа на аналитичарите

Донесениот ребаланс на буџетот предизвикува низа реакции во стручната јавност. Кој добива, а кој губи, каде се кратат најмногу пари и кои гранки ќе...

Државата за едни мајка, а за други маќеа

Незадоволството и протестите на работниците во различни сектори во државата не стивнуваат. По протестите на СОНК, незадоволни од својот статус во општеството и односот...