Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25500)

Глуварчето како оброк

Здрава храна Глуварчето е билка што може да се јаде и има многу нутритивни и здравствени вредности. Освен што е полно со хранливи материи, тоа...

На Менхетн заврши изградбата на најтенкиот облакодер во светот

Завршена е изградбата на најтенкиот облакодер на светот, кој се наоѓа на Менхетн, Њујорк, така што тој е подготвен да ги прими своите жители....

Си-ен-ен ги избра најубавите железнички линии во Европа

„Си-ен-ен травел“ објави листа на десет најубави европски железнички линии. Покрај патувањето со воз од Фиренца до Неапол, од Барселона до Монсерат или од...

Колинда Грабар Китаровиќ стана интернет-сензација

Иако не е веќе претседателка на Хрватска, Колинда Грабар Китаровиќ има обожаватели низ светот. На социјалната мрежа Инстаграм ја следат 320.000 луѓе, а има...

Мажена сум за историска личност, тоа ме загрижува

Јелена Ѓоковиќ отворено за својот брак со светскиот тенисер Јелена Ѓоковиќ, сопругата на еден од најдобрите светски тенисери, Новак Ѓоковиќ, неодамна ја отвори душата и...

„Хабитат 67“ – фантастичен експеримент и архитектонско чудо

„Хабитат 67“ започна како контроверзен магистерски труд на Моше Сафди при универзитетот „Макгил“, а заврши како павилјон за „Експо 1967“, кој се одржа во...

Отворен „лов на креатори на проруско јавно мислење“ на интернет

Бугарија Бугарскиот министер за електронско управување Божидар Бојанов најави формирање специјална институција за борба против лажни вести на социјалните мрежи и кај онлајн медиумите. Тој...

Се бараат сезонски работници, а нема кој да им даде дозвола

Хрватска Иако е веќе средината на април, Велигден само што не дошол, а Хрватска сè уште нема постигнато значителен напредок во забрзувањето на процесот за...

Абдул Јашари од Македонија командант на милитантна џихад-група

Косово е првата земја во Европа по бројот на граѓани што им се приклучиле на терористичките организации во Сирија и во Ирак. Но куриозитет...

Азески: Владата да прогласи кризна состојба за да го зајакне секторот...

Компаниите бараат елиминирање на административните пречки за да инвестираат во фотоволтаици. Сметаат дека Владата може да го зајакне енергетскиот сектор со прогласување кризна состојба....