Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25457)

Името оди заедно со знамето!

Во мноштвото пораки и објави од нашите политичари, политички партии, амбасадори итн., по победата на Македонија над Италија, случајно или намерно, во комуникацијата на...

Книгите ставете ги во светла просторија

Домување Многумина од нас имаат дилема каде да постават полици за книги во домот, па обично го избираат местото што им останува откако ќе ги...

Во појасот Газа откриени римски гробишта стари 2.000 години

Римски гробишта стари 2.000 години, кои содржат најмалку 20 украсени гробови, беа откриени во близината на брегот на северот на појасот Газа, додека надлежното...

Камерон Дијаз наместо филмови, промовира вино

Глумицата Камерон Дијаз докажува дека сè уште изгледа како филмска ѕвезда додека деновиве го промовира своето вино на социјалните мрежи, осум години по повлекувањето...

Коалите се загрозен вид во дел од Австралија

Се проценува дека денес има помалку од 58.000 коали, додека во 2018 година имало повеќе од 80.000 Австралија неодамна коалите што живеат по должината на голем...

Лековите што завршуваат во реките ја загрозуваат животната средина

Реките во Пакистан, Боливија и во Етиопија се меѓу најзагадените во светот, додека реките во Исланд, Норвешка и прашумите на Амазон се меѓу најчистите Загадувањето...

Државата најавува цврсти мерки против фудбалските хулигани

Грција Министрите за цивилна заштита и правда на Грција, како и заменик-министерот за спорт, вчера одржаа заедничка прес-конференција на која ги соопштија законските измени со...

Османи чека депортација, медиумите откриваат пикантерии за неговите активности

Хрватска Башким Османи, кого полицијата на неколку европски земји го сомничи дека е водач на еден од најмоќните албански криминални кланови, е уапсен во Хрватска...

Потребна е дигитализација за опстанок на компаниите

Пандемијата покажа дека малите компании ќе треба што поскоро да го дигитализираат работењето за да бидат попродуктивни и поконкурентни, велат од Стопанската комора на...

Занаетчиите бараат да работат и во недела

Воведувањето на законското решение за недела неработен ден им забранува на занаетчиите да работат во недела, поради што некои од нив стравуваат од целосно...