Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25457)

Фудбалот обвинет за „непочитување на здравјето на играчите“

Дефанзивецот на Лидс, Робин Кох (на мечот со Манчестер јунајтед во неделата), стана последниот играч што остана на теренот по сериозна повреда на главата....

Ѕвонеше ли СОС-телефонот за деца и млади минатата година?

Првата детска амбасада во светот „Меѓаши“ И измината 2021 гoдина, СОС-телефонот ѕвонеше. Сепак, како генерална забелешка и во овој годишен извештај се наведува малиот број...

Следуваат клучни мечеви со Грузија

Првиот дуел во Тбилиси е в четврток од 16 часот, а в недела е реваншот во Скопје, во групата Г, во која се и...

„Леон, ученикот на волшебникот“ на Жарко Милениќ

Нова книга за деца на „Македоника литера“ „Македоника литера“ неодамна го објави романот бајка „Леон, ученикот на волшебникот“ на Жарко Милениќ, во превод од хрватски...

Стихови и цртеж за патронот Рајко Жинзифов

Учениците од ООУ „Рајко Жинзифов“ во скопската населба Драчево, традиционално на 15 февруари го одбележуваат својот патронат. На овој ден, нивниот патрон, познатиот македонски...

Вљубен Љубен

Во „Колибри“ објавуваме делови од книгата „Од дневникот на Васко Пикаско и Зорка Сештозборка“ на познатиот македонски писател за деца Киро Донев. И ова...

Случките од секојдневието зачинети со имагинација го создаваат мојот свет!

Теодора мечтае да патува низ светот и да ја преточува убавината на природата во нејзините слики Гевгелија одамна е позната како место од каде што...

Колку ја чуваме природата, толку и таа не чува нас!

Наградениот расказ Прекрасен септемвриски неделен ден. Сончевите зраци уште рано изутрина се пробиле низ белите облаци и низ прозорецот на мојата соба, ми ги отвораат...

Патување

Сепак, покрај мотивацијата со вакви олимписки и други цитати, за високите пласмани и медали треба, секако, и повеќе „капки во морето“. Треба на разни...

Прва награда за најдобра литературна творба за шестоодделенецот Јаков Христов

Ликовен и книжевен конкурс за основци во организација на Противпожарниот сојуз на градот Скопје Во организација на Противпожарниот сојуз на градот Скопје, неодамна свечено им...