Ознака: Ченаи

Македонските шахисти на 70-то, а шахистките на 62-то место

Узбекистан првпат е машки олимписки првак (рангиран на 14-та позиција пред почетокот на ШО 2022), меѓу 187 селекции, а кај жените вторпат триумфира Украина...

Злато за шахистите на Узбекистан и шахистките на Украина

Македонската машка репрезентација го освои 70-то место, а женската репрезентација 62-то, на 44. Шаховска олимпијада (ШО), која заврши попладнево во индискиот град Ченаи. По...

Македонците подобри од Тринидад и Тобаго, Македонките од Уганда

Македонската машка и женска шаховска репрезентација постигнаа победи во деветото коло на 44. Шаховска олипијада (ШО) во индискиот град Ченаи, што се одигра денеска....

Либан декласиран, минимален пораз од Узбекистан

Македонската машка и женска шаховска репрезентација забележаа променлив успех во осмото коло на 44. Шаховска олипијада (ШО) во индискиот град Ченаи, што се одигра...

Сирија и Финска инфериорни во дуелите со Македонија

Македонската машка и женска шаховска репрезентација со максимално борбена и храбра игра до крај, забележаа знаајни победи во денешното шесто коло на 44. Шаховска...

Порази од Чешка и Турција на Шаховската олипијада во Ченаи

Македонската машка и женска шаховска репрезентација ги доживеаја вторите порази во четвртото коло на 44. Шаховска олипијада (ШО), која до 10 август се игра...

Шахистите подобри од Шри Ланка, шахистките од Етиопија на ШО

Македонската машка и женска шаховска репрезентација со идентични 3-1 ги остварија вторите победи во третото коло на 44. Шаховска олипијада (ШО), која до 10 август се игра во индискиот град Ченаи...

Убедливи порази од Франција и Индонезија на ШО во Ченаи

По максималните стартни победи во првото коло, македонската машка и женска шаховска репрезентација убедливо се поразени од објективно поквалитетни селекции во второто коло на...

Македонските шахисти и шахистки стартуваа со максимални победи на ШО во...

Македонската машка и женска шаховска репрезентација забележаа убедливи победи во првото коло на 44. Шаховска олипијада (ШО), која до 10 август се одржува во...