Ознака: Бахмут

Украина спроведува „офанзивни акции“ и тврди оти има „успех“ кај Бахмут

Украина спроведува „офанзивни акции“ на делови од фронтот и соопшти дека постигнала напредок во близина на разурнатиот источен град Бахмут, истовремено намалувајќи го обемот...

Пригожин предупредува за можно враќање на украинските сили во Бахмут

Основачот на руската платеничка група „Вагнер“, Евгениј Пригожин, во текот на викендот објави дека украинските сили можеби вратиле некои од нивните загубени позиции во...

Бахмут останува епицентарот на борбите во Украина

Бахмут останува епицентарот на борбите со руските сили, соопштија утрово украинските вооружени сили, откако Русија изминатиот викенд тврдеше дека руските сили го зазеле градот...

Зеленски призна: Бахмут е целосно уништен и не е под украинска...

Украинскиот претседател Володимир Зеленски утрово рече дека малку останало од Бахмут и дека градот е речиси целосно уништен. Запрашан дали Бахмут сè уште е под...

Пригожин тврди дека платениците на „Вагнер“ го освоиле Бахмут, Украина демантира

Шефот на руската платеничка група Вагнер, Евгениј Пригожин, изјави дека неговите сили целосно ја презел контролата врз украинскиот град Бахмут. - Денеска во 12 часот...

Зеленски ги пофали украинските војници за одбраната на Бахмут

Украинскиот претседател Володомир Зеленски одржа средба со претставници на сите воени ресори, на која станало збор за претстојната офанзива и за одбраната на земјата....

Пригожин тврди, руската војска се повлече од Бахмут

Основачот на платеничката група „Вагнер“, Евгениј Пригожин, денеска ја обвини регуларната руска армија дека се повлекла 570 метри северно од градот и ги напуштила...

Украина поврати 20 километри квадратни од Русите кај Бахмут

Украина денеска објави дека повторно зазела 20 километри квадратни северно и јужно од Бахмут додека руските трупи продолжуваат да напредуваат во самиот град, епицентарот...

Москва за првпат призна дека повлекла војници околу Бахмут

Русија призна дека некои нејзини војници се повлекле како што рече „на поволни одбранбени позиции“, во близина на акумулацијата северозападно од градот Бахмут во...

Пригожин го покани Шојгу во Бахмут, нивниот конфликт продолжува

Конфликтот помеѓу Евгениј Пригожин и Сергеј Шојгу продолжува, откако шефот на руската приватна воена компанија „Вагнер“ денеска објави писмо во кое цинично го повикува...