Ознака: 70 години

Петровска: Организацијата на резервни офицери е пример и промотор на евроатлантските...

Ослободени сме од дневните етнички, партиски, соседски, медиумски и друг вид на притисоци. Заедно, Министерството за одбрана со вас како организација работиме за доближување, остварување...

Ќе се одбележат 70 години од раѓањето на Горан Стефановски

Општина Центар соопшти дека денеска ќе одбележи 70 години од раѓањето на еден од најголемите македонски драматурзи и писатели, Горан Стефановски. По тој повод, во...

Пендаровски приреди прием по повод 70-годишнината од „Јустинијан Први“

Претседателот Стево Пендаровски приреди прием по повод одбележувањето на 70-годишнината од основањето на Правниот факултет „Јустинијан Први“. Приемот во Кабинетот на Претседателот, на кој...

„Танец“ ја затвора јубилејната 70. година со концерт и монографија

Ансамблот „Танец“ ја затвора јубилејната 70. година од своето постоење со голем новогодишен концерт и промоција на монографија. По серијата концертни чествувања низ градовите...

„Танец“ со новогодишен концерт ќе одбележи 70 години постоење

Ансамблот „Танец“ денеска со почеток во 20 часот, во Македонскиот народен театар со голем новогодишен концерт ќе ја затвори јубилејната 70-та година од своето...

Првиот балет „Валпургиска ноќ“ повторно на сцена

СЕДУМДЕСЕТ ГОДИНИ НАЦИОНАЛЕН БАЛЕТ Седум децении подоцна, Олга Панго, директорката на Балетот, за чествувањето на големиот јубилеј ја одбира истата претстава - „Валпургиска ноќ“ со...