Ознака: Џо Бајден

Бајден: Обвинувањата на Трамп на сметка на моето семејство се чиста...

Поранешниот потпретседател на САД, Џо Бајден, кој е демократски претседателски кандидат за изборите во 2020, одговори на обвинувањата на претседателот Трамп за релациите на...

Трамп: Кина треба да покрене истрага за Бајден и неговиот син

Американскиот претседател Доналд Трамп, против кого во американскиот Конгрес е покрената постапка за отповикување зошто побарал од украинскиот колега да поттикне истрага за неговиот...

Транскрипт од разговор меѓу Трамп и Зеленски открива дека сакале да...

Американскиот претседател Доналд Трамп го повикал украинскиот колега Володомир Зеленски да контактира со јавниот обвинител Вилијам Бар за отворање на потенцијална истрага за корупција...

Како украинскиот скандал прерасна во американска политичка криза

Сложената сага што го зафати Вашингтон може да има последици врз идната претседателска изборна кампања Фајненшел тајмс Разговорот од 25 јули на Доналд Трамп со неговиот...

Каква е тежината на несоодветните изјави во ерата на политичките гафови?

Гафовите на политичарите привлекуваат внимание, предизвикувајќи потсмев, критики и поделени мислења во јавноста, а истовремено отвораат и сериозни прашања, особено за нивните последици, односно...

Ќе успее ли Бајден да го заборави минатото со Обама

Поранешниот американски потпретседател Џо Бајден изјави дека номинацијата за демократски кандидат за претстојните претседателски избори во САД кои треба да се одржат во 2020...

Ескалира политичката борба меѓу Трамп и Бајден

Претседателот на САД Доналд Трамп и неговиот ривал од кај демократите Џо Бајден стануваат многу големи политички непријатели, откако и двајцата политичари ја започнаа...

Дали демократите треба да престанат секому да му се извинуваат?

Гардијан Џо Бајден се извинуваше заради непримерното однесување кон жените. Пит Батигиг се извинуваше заради фразата „сите животи се важни“. Талси Габард се извинуваше за...

Уште една жена го обвини Џо Бајден за непримерно однесување

Ејми Лапос (43) го обвини поранешниот потпретседател на САД Џо Бајден за непримерно однесување, откако вчера истото го стори уште една жена. Лапос тврди дека...

Поддршка за идните евроатлантски политики на средбата на Заев со Бајден...

Поранешниот потпретседател на САД, Џо Бајден на денешната средба со премиерот Зоран Заев, на безбедносната конференција во Минхен упати силни честитки за статусот поканета...