Ознака: јар

Русија ја предупреди Јужна Африка дека апсење на Путин би значело...

Москва ја предупреди Јужноафриканската Република (ЈАР) дека апсењето на рускиот претседател Владимир Путин би било еднакво на „објавување војна“, јави ДПА, повикувајќи се на...

ЈАР прва почна да ја користи вакцината на „Џонсон и Џонсон“

Јужноафриканскатa Република (ЈАР) стана првата земја во светот што ја користи вакцината од американската лабораторија „Џонсон и Џонсон“. Првата вакцина од 80.000 дози ја прими...

Вакцините ќе играат „бркотница“ со мутациите на ковид-19?

Предупредување од ЈАР Специјалистот за заразни болести Џереми Нел од Јоханесбург имаше големи надежи за пратката со милион дози на вакцини на „Астра зенека“ кои...

Сметките на српската мафија се расчистуваат во Јужна Африка

Убиството на Иван Ѓорѓевиќ (59) во близина на неговата куќа во Јоханесбург, Јужна Африка (ЈАР), повторно ги отвори прашањата за нерасчистените сметки од српското,...

Шестмина рудари загинаа во бомбашки напад врз автобус во ЈАР

Шест рудари загинаа во Јужноафриканската Република, кога непознати напаѓачи фрлиле бомба врз автобусот кој ги превезувал, соопшти денеска полицијата на таа земја. - Шест работници...