Ознака: ѓорге иванов

Стразбур нема донесено одлука за аболицијата на 54 лица од страна...

Не е точно дека Европскиот суд за човекови права во Стразбур (ЕСЧП) одлучил дека важи аболицијата на поранешниот претседател Ѓорге Иванов за 54 лица...

Поранешниот претседател Иванов на средби со македонската дијаспора во Австралија

На покана на на Македонската добротворна организација од Австралија (MCWA), поранешниот претседател Ѓорге Иванов ќе биде покровител на неколку настани од добротворен и хуманитарнен...

Уставен судија даде негативно мислење за барањето на Чавков

Уставниот судија, Владимир Стојановски, како судија известител, изнесе негативен реферат за барањето на ексдиректорот на БЈБ, Митко Чавков, кој го оспори Законот за амнестија...

Пратениците треба дадат одговор за автентичното толкување на помилувањата

Претседателот на Собранието Талат Џафери и координаторите на пратеничките групи денеска треба да се договорат кога Законодавноправната комисија ќе го разгледа барањето на СДСМ...

Барањето за автентичното толкување за помилувањата стигна до Џафери

Барањето за автентично толкување на член 11 од Законот за помилување што го поднесе пратеничката група на СДСМ, го примил претседателот на Собранието Талат...

Ѓорге Иванов ја доби тужбата против Антикорупциска пред Управен суд

Поранешниот претседател Ѓорге Иванов ја доби тужбата против Комисијата за спречување на корупција, пред Управен суд. Антикорупциска ја донела одлуката без да му овозможи на...

Антикорупциска бара да се раскине договорот за закуп на двајца поранешни...

Барањето за раскинување на договорите за закуп се однесува на двајцата поранешни претседатели, информира Државната комисија за спречување на корупција. - Сакаме да ве известиме...

Иванов: Антикорупциска манипулира, закупот е 1.950, а не 4.500 евра

Експретседателот Ѓорге Иванов реагира откако антикорупциската комисија даде препорака до Владата да се раскине договорот за закуп на неговите деловни простории. Иванов тврди дека...

Иванов побарал и добил канцеларии што ќе ги користи по престанокот...

Кабинетот на претседателот во заминување, Ѓорге Иванов, побарал од владината Служба за општи и заеднички работи да му бидат доделени канцеларии во населба во...

Иванов го одработува последниот ден на претседателската функција

Претседателот во заминување Ѓорге Иванов денеска го одработува својот последен ден на функцијата, за која мандатот официјално му истекува в недела, кога треба да...