Ознака: ѓорге иванов

Иванов од Женева: Се влошуваат граѓанските слободи, авторитарните влади стануваат сѐ...

Поранешниот претседател на државата Ѓорге Иванов се обрати во Обединетите Нации во Женева на панел за права на идните генерации. Станува збор за дел...

Поднесена иницијатива до Врховен за аболициите на претседателот Иванов

Адвокатот Миле Наумовски од Скопје поднел иницијатива до Врховниот суд на Македонија во која бара утврдување на начелен став и начелно правно мислење за...

Коинциденција што можеби и не значи „случајно совпаѓање на настани“

ИНТЕРЕСНО СОВПАЃАЊЕ НА „ПАДОТ НА ЦИПРАС ВО ГРЦИЈА“ И „ОСПОРУВАЊАТА НА ПРЕСПАНСКИОТ ДОГОВОР И ЗАКОНОТ ЗА УПОТРЕБА НА ЈАЗИЦИТЕ“ ОД СТРАНА НА МАКЕДОНСКИОТ УСТАВЕН...

Европскиот суд во Стразбур утре ќе ја соопшти одлуката за аболициите...

Судот за човекови права во Стразбур утре во 10 часот ќе ја соопшти одлуката за тоа дали важат аболициите на поранешниот претседателот на Македонија,...

ДКСК го запре предметот против Ѓорге Иванов

Одлука за запирање на предметот за унапредување и именување на лица во АРМ, против поранешниот македонски претседател Ѓорге Иванов, денеска донесе Државната комисија за...

Ѓорге Иванов негира дека сакал да прогласи воена состојба на 27...

Небулоза е дека сум сакал да прогласам воена состојба, кажа поранешниот претседател Ѓорге Иванов, сведочејќи во преметот „Организатори на 27 април“ кој се однесува...

Антикорупциска: Обвинувањата на Иванов се неосновани

Државната комисија за спречување корупција вели дека наводите на поранешниот претседател на државата, Ѓорге Иванов, дека претседателката Билјана Ивановска ја злоупотребува функцијата, се неосновани. -...

Иванов: Предметите против мене не се решени 20 месеци

Поранешниот претседател на државата, Ѓорге Иванов, денес упати писмено барање до претседателката на Државната комисија за спречување на корупција (ДКСК), Биљана Ивановска, за доставување...

Иванов: Пред очи ни се случува национално предавство

Кога сте подготвени едно прашање да го решите по секоја цена, тогаш цената е највисока, вели поранешниот претседател Ѓорге Иванов во врска со изјавите...

Уставните судии не одлучија за аболицијата на Иванов, гласот на Кацарска...

Oценувањето на уставноста на член 11-а од Законот за помилување, со кој требаше да се утврди дали поранешниот претседател Ѓорге Иванов можел да ја...