Ознака: ширење

Колку се опасни малите сипаници – морбили и како се шират

Тринаесетмесечно од Свети Николе заразено со морбили. Случајот и лабораториски е потврден во ИЈЗ, а го потврдија и од Комисијата за заразни болести. Детето...

Мајмунските сипаници можат да се шират и пред симптомите, сметаат британските...

Мајмунските сипаници можат да се шират и пред да се појават симптоми, објавија британски истражувачи. Претходно се сметаше дека мајмунските сипаници речиси целосно ги пренесуваат...

СЗО ќе свика нов итен состанок заради ширењето на мајмунските сипаници

Повеќе од 6.000 случаи на мајмунски сипаници се потврдени во 58 земји, покажуваат податоците на Светската здравствена организација (СЗО), која ќе свика нов итен...

Уште не е јасно дали заразените од мајмунски сипаници без симптоми...

Светската здравствена организација (СЗО) не верува дека епидемијата на мајмунски сипаници надвор од Африка ќе прераснево пандемија, изјави денеска официјален претставник, додавајќи дека сè...

СЗО: Ширењето на мајмунски сипаници може да се спречи со правилни...

Шефот на одделот за пандемија при Светската здравствена организација (СЗО), Силви Брајан, вели дека „невообичаеното“ ширење на вирусот на мајмунските сипаници може лесно да...

Пожарот во Колорадо продолжува да се шири

Пожарите се шират во округот Болдер, северно од Денвер, а властите велат дека е многу веројатно да има мртви бидејќи пожарот продолжува да се...

СЗО: Омикрон создава многу висок ризик од нови бранови

Светската здравствена организација (СЗО) предупреди дека варијантата на коронавирус омикрон, врз основа на првичните докази, носи многу висок ризик од пораст на инфекции, додавајќи...

Научниците согласни дека Шведска помогнала во ширењето на коронавирусот

Стратегијата за коронавирус на Шведска помогнала да се шири болеста во другите земји, покажала студијата, објавена во списанието „Еуросурвелианс“ (Eurosurveillance), спроведена од истражувачи од...

За спречување на ковид-19, германските ученици ќе носат џемпери, шалови и...

Здружението на германски филолози смета дека проветрувањето на училниците за време на есенста и зимата ќе биде од голема важност, за да се спречи...

Трамп веќе не претставува ризик за ширење на вирусот

Американскиот претседател Доналд Трамп повеќе не е ризик за трансмисија на ковид-19 на други луѓе, потврди докторот во Белата куќа, Шон Конли. Тој веќе...