Ознака: Шахистки

ВАР и преноси на „идЧес“ дебитираа на турнир за шахистки

ВАР е видеотехнологија на „идЧес“ што им помага на шаховските судии да донесат правилни одлуки во контроверзни ситуации. Преку видеоснимки и вештачка интелигенција, ВАР...

Три екипи на врвот кај шахистките

ЕКИПНИ ПРВЕНСТВА НА МАКЕДОНИЈА Кај мажите, првиот фаворит Алкалоид осамен во водството, со два бода предност Шахистите на најуспешниот македонски клуб Алкалоид избија сами во водство...

Манова и Петровска ги впишаа првите победи

На четири кола до крајот на ЕП 2023, Оливија Киолбаса од Полска и понатаму е на врвот ПОЕДИНЕЧНО ЕП ЗА ШАХИСТКИ Македонските шахистки Ивана Манова (1.923,...

Жежовска освои половина поен

ПОЕДИНЕЧНО ЕП ЗА ШАХИСТКИ Младата, 15-годишна македонска репрезентативка Моника Жежовска (1.761, рангирана 126-та пред почетокот на турнирот) освои половина поен, а Ивана Манова (1.923, 115-та)...

Трето реми во низа на Манова

ПОЕДИНЕЧНО ЕП ЗА ШАХИСТКИ Македонската шахистка Ивана Манова (1.923 рејтинг-поени, рангирана 115-та пред почетокот на турнирот) го забележа третото реми во низа на 23. поединечно...

Жежовска победи, Манова и Петровска ремизираа

Противничките на македонските шахистки во второто коло имаа многу поголем рејтинг и важеа за фаворитки во второто коло ПОЕДИНЕЧНО ЕП ЗА ШАХИСТКИ Македонските шахистки Ивана Манова...

Македонките поразени на почетокот

Во првото коло имаше неколку изненадувачки резултати, а според она што беше видено во воведното коло, на ова ЕП се очекуваат многу возбудливи партии...

Шахистките на Алкалоид убедливо до титулата

ПРВЕНСТВО НА МАКЕДОНИЈА Шахистките на Алкалоид се екипни првенки на Македонија, откако на државното првенство во Охрид го освоија првото место, со што го повторија...

Минимален пораз на Гамбит Асеко СЕЕ

Шахистките на Гамбит Асеко СЕЕ (2.222, рангирани 11-ти пред турнирот), во четвртото коло загубија со 1,5-2,5 од српскиот претставник Јелица ПЕП (2.254, рангиран 9-ти),...

Во дербито, Алкалоид минимално поразен од Медни Всадник

Шахистите на македонскиот првак Алкалоид (2.701 просечен рејтинг, рангирани први пред турнирот), во дерби-дуелот од третото коло на Европскиот клупски куп (ЕКК) во Улцињ...