Ознака: шампионите

Малку измени кај осминафиналистите во Лигата на шампионите

Според податоците на Европската фудбалска унија до вчера, во 16-те најдобри екипи сезонава во Лигата на шампионите има вкупно 16 нови фудбалери, а заминале...

Лига на шампионите – 30 години промени

Во сезоната 1994/1995, шампионите на осум земји отидоа директно во групната фаза, а бидејќи квалификацискиот процес беше одземен, 22 прваци беа исклучени и беа...

За уште четири места во осминафиналето конкурираат осум тима

По пет кола, 12 екипи се во осминафиналето, а идната недела за влез во следната рунда ќе играат Тотенхем, Спортинг, Ајнтрахт и Марсеј за...

Четири кола неверојатно брз и ефикасен ракомет

Атомскиот ракомет почна кога се воведоа брз центар и најважниот сегмент, а тоа е брзата транзиција од одбрана во напад. Не е запоставена одбраната,...

Левандовски и Холанд против поранешните клубови

Левандовски со Барселона гостува кај Баерн, за кој тој настапуваше до неодамна. Баерн е непоразен дома од Барселона во европските натпреварувања (четири победи, две...

Најчесто повторувано финале – третпат играат Ливерпул и Реал Мадрид

Во финалето во 1981 година, Ливерпул го победи Реал Мадрид со 1-0, а во 2018 година Реал Мадрид славеше на мечот со Ливерпул, со...

На повидок ново англиско финале?

Вечерва играат Вилјареал - Ливерпул (по првиот меч 0-2), а утре Реал Мадрид - Манчестер сити (3-4). Досега во осум финалиња играле тимови од...

Полуфиналистите имаат вкупно 10 титули и 18 финалиња

ЛИГА НА ШАМПИОНИТЕ ЗА ФУДБАЛЕРКИ Тројца досегашни победници и двократен вицешампион остануваат во трката за титулата во Лигата на шампионите за фудбалерки. Полуфиналистите од Лигата...

Салцбург и Бенфика до осминафиналето стигнаа од квалификациите

Меѓу 16-те најдобри тима сезонава се сите осум клуба од првиот барабан пред ждрепката за состав на групите (Челси, Вилјареал, Атлетико, Манчестер сити, Баерн,...

Следува третото коло со возбудливи мечеви низ цела Европа

Атлетико го пречекува Ливерпул, со Суарез во нападот, кој веќе настапи како фудбалер на Барселона против „црвените“, за кои неколку години играше со голем...