Ознака: Чарлс

Огромната лична библиотека на Чарлс Дарвин наскоро онлајн

Огромната лична библиотека на влијателниот натуралист и биолог Чарлс Дарвин ќе биде целосно објавена на интернет за првпат. Научниците велат дека збирката книги, од...

Британскиот крал Чарлс му предаде воена улога на принцот Вилијам

Британскиот крал Чарлс официјално му ја предаде улогата на врховен полковник на армискиот воздушен корпус на принцот Вилијам за време на посетата на аеродромот...

Чарлс и Камила прославија 19 години брак

Британскиот крал Чарлс Трети и кралицата Камила ја прославија 19-годишнината од бракот, а нивната врска трае од 1970-тите години. Се верува дека тогаш принцот...

Сунак: Ракот на кралот Чарлс е „рано откриен“, остануваме во редовен...

Премиерот на Обединетото Кралство, Риши Сунак, рече дека е благодарен што ракот на кралот Чарлс бил „рано откриен“, пренесе Гардијан. -Очигледно, веста ја примив како...

Британскиот крал Чарлс ќе се лекува од рак

На британскиот крал Чарлс Трети му бил дијагностициран рак за време на посетата на болницата поради зголемена простата, соопшти денеска Бакингемската палата. Во соопштението само...

За крунисувањето на кралот Чарлс ќе се носат три круни

Кралот Чарлс Трети и Камила, кралицата придружничка, ќе носат три круни за време на церемонијата во Вестминстерската опатија во Лондон. Според традицијата, кралот Чарлс Трети...

Кејт Мидлтон доби нова титула од кралот Чарлс

Кралот Чарлс Трети ја именуваше својата снаа, принцезата на Велс Кетрин – Кејт Мидлтон за нов почесен полковник на Ирската гарда. Новата кралска улога...

Кралицата Елизабета Втора ќе биде погребана покрај принцот Филип, 10 дена...

Британската кралица Елизабета Втора почина доцна попладнево во нејзината летна резиденција во Шкотска. Британските медиуми најпрвин објавија изјава за нејзината тешка здравствена состојба, но по...

Принцот Чарлс стана крал на Обединетото Кралство по смртта на кралицата...

Кралицата Елизабета Втора почина на 96-годишна возраст, што значи дека принцот Чарлс официјално е крал Чарлс. И покрај фактот дека крунисувањето на кралот Чарлс нема...

Кралицата Елизабета: Војвотката Камила да ја добие титулата кралица кога мојот...

Британската кралица Елизабета Втора во саботата, по повод 70-годишнината од нејзиното устоличување, рече дека би сакала војвотката од Корнвол, Камила Паркер, да ја добие...