Ознака: црно море

Кина и Русија се договориле со Хутите да не ги напаѓаат...

Јеменските бунтовници Хути им кажале на Кина и на Русија дека нивните бродови можат слободно да пловат во Црвеното Море и во Аденскиот Залив,...

Руска воена вежба во Црното Море

Руските сили изведоа воена вежба во северозападниот дел на Црното Море, соопштија утринава локалните власти, додавајќи дека биле истрелани противбродски проектили за соборување на...

Ердоган е убеден дека Путин ќе се согласи да го продолжи...

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган смета дека неговиот руски колега Владимир Путин сè уште има намера да го обнови меѓународниот договор за да се...

Кремљ: Нема да биде продолжен договорот за извоз на украинско жито...

Договорот за извоз на украинско жито преку Црното Море денеска престана да важи и нема да биде продолжен бидејќи не е исполнет делот од...

ОН: Од 26 јуни ниту еден брод не ги напуштил црноморските...

Обединетите нации соопштија дека се загрижени поради тоа што од 26 јуни наваму, не се регистрирани нови испловувања на бродови, според договорот што овозможува...

Русија најави суспензија на договорот за жито, доколку не се исполнат...

Русија сигнализираше дека доколку не се исполнат барањата за подобрување на нејзиниот извоз на жито и вештачки ѓубрива, таа нема да го продолжи договорот...

Ердоган им заблагодари на Путин и на Зеленски: Продолжен договорот за...

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган денеска најави дека договорот за жито ќе биде продолжен за 60 дена. Тој им се заблагодари на рускиот претседател Владимир...

Кулеба: Време е Црно Море да биде море на НАТО

Шефот на украинската дипломатија Дмитро Кулеба денеска изјави дека НАТО треба да има поголема улога во безбедноста на Црно Море. - Црно Море е од...

Амбициите за Црното Море ги спротивставуваат НАТО и Русија

Црното Море секогаш создавало повеќе историја отколку што може локално да консумира, а од почетокот на војната во Украина продукцијата се одвива со алармантна...

Русија и САД се во трка за извлекување на остатоците од...

Русија ќе се обиде да ги извади остатоците од американскиот воен дрон што падна во Црното Море, изјави денеска секретарот на Советот за безбедност...