Ознака: „Хуавеи“

САД мора да престанат со истиснувањето на кинеските компании

Кинеското Министерство за надворешни работи денеска соопшти дека САД мора да престанат со „неразумното истиснување од пазарот на кинеските компании”, како што е „Хуавеи”. Американската...

Техно – „Хуавеи“ со најмногу 5Г-договори во Европа

„Хуавеи технолоџи“ ја обезбеди својата позиција како најбаран снабдувач на телекомуникациска опрема на 5Г-мрежата, и покрај силниот притисок на американската влада да ја намали...

Западните земји поделени за забраната за „Хуавеи“

Земјите што ги забранија производите од кинескиот телекомуникациски гигант „Хуавеи“ сочинуваат повеќе од една третина од светскиот БДП. До крајот на 2019 година, Австралија,...

Руски експерти ќе ги развиваат новите технологии на „Хуавеи“

Кинескиот технолошки гигант „Хуавеи“ ги објави плановите за отворање илјада нови работни места во своите центри за истражување и развој во Русија во текот...

Забраната од Трамп не ги спречи американските компани да им продаваат...

Американските компании лесно ја заобиколуваат забраната за соработка со кинескиот телекомуникациски гинант „Хуавеи“ на администрацијата на претседателот Доналд Трамп. Според пишувањата на „Њујорк тајмс“,...

Кинескиот „голем брат“ доаѓа на Балканот

Во 2014 година, човек беше прегазен со автомобил во Белград. Сторителот избега, иако полицијата му влезе во трага. Следниот месец, српската полиција дозна дека...

„Хуавеи“ со загуба од 30 милијади долари

Основачот и директор на „Хуавеи“, Рен Женгфеи, потврди дека приходите на овој телекомуникациски гигант ќе бидат за 30 милијарди долари помали отколку што е...

„Хуавеи“ потиша договор за развивање на 5Г мрежата во Русија

Кинеската компанија „Хуавеи“ потпиша договор од стратешко значење, по средбата на кинескиот лидер Си Џинпинг и рускиот претседател Владимир Путин. Телекомуникацискиот гигант од Азија,...

Трамп: Случајот со „Хуавеи“ би можел да биде дел од трговските...

Претседателот на САД, Доналд Трамп, првпат навести дека случајот со кинескиот телекомуникациски гигант „Хуавеи“ би можел да биде вклучен во трговските преговори со Пекинг. -...

Што значи блокирањето на „Хуавеи“ од страна на „Гугл“

Кинеската компанија изминатите години направи план за работење во вонредни ситуации, развивајќи сопствена технологија во случај на блокирањето на Андроид. Основачот на „Хуавеи“, Рен...