Ознака: Хенри Кисинџер

Почина американскиот дипломат Хенри Кисинџер

Познатиот американски дипломат и научник Хенри Кисинџер, кој остави неизбришлива трага во надворешната политика на САД, почина синоќа на 100-годишна возраст во својот дом...

Решението за две држави не е гаранција дека нападите нема да...

Поранешниот американски државен секретар Хенри Кисинџер денеска изјави дека решението на израелско-палестинскиот конфликт со две држави не е гаранција дека нема да се повтори...

Секој договор со ѓаволот или мир на сметка на украинската територија...

Владата во Киев ги отфрли коментарите на поранешниот шеф на американската дипломатија Хенри Кисинџер и нагласи дека не може да има договор со Русија...

Време е да се преговара за мир во Украина, порача Кисинџер

Наближува времето да се преговара за мир во Украина за да се намали ризикот од нова катастрофална светска војна, но соништата за распарчување на...

Кисинџер ги „трга“ украинските територии од преговарачката маса со Русија

Поранешниот американски државен секретар Хенри Кисинџер ги советуваше Украина и Западот да не ѝ отстапуваат на Русија ниту еден дел од украинска територија окупирана...

Кисинџер го предупреди Бајден за „бескрајната конфронтација“ со Кина

На денешната геополитика ѝ недостига „никсонска флексибилност“ за да се деактивираат конфликтите помеѓу САД и Кина, како и помеѓу Русија и остатокот од Европа,...

Хенри Кисинџер: Конфликтот во Украина може да заврши на три начини

Украинската криза може да заврши на три начини, истакна поранешниот американски државен секретар Хенри Кисинџер за весникот „Спектејтор“. Според него, првото сценарио подразбира руска контрола...

Фрагментацијата на глобализацијата (2)

Анализа (второ продолжение) Ставовите во анализата на угледниот „Њујорк тајмс“ беа пренесувани и разгледувани во повеќе медиуми во регионот. „Геополитика њуз“ направи посебен осврт за...

Кисинџер: Мора да се заврши војната и да се најде место...

Пораките на поранешниот американски државен секретар и натаму имаат силен одек Поранешниот американски државен секретар и долгогодишен дипломат на САД, Хенри Кисинџер, и покрај своите...

Песков: Киев да ги прифати барањата на Русија за преговори и...

Портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков денеска изјави дека Русија чека Украина да ги прифати барањата за мировни преговори. – Чекаме Киев да ги прифати барањата...