Ознака: ф-16

Украина очекува да ги добие авионите Ф-16 и да бидат оперативни...

Украина очекува борбените авиони Ф-16, што треба да и ги испорачаат сојузниците, да бидат оперативни и распоредени против Русија до следната пролет, изјави украинскиот...

Во Данска почна обуката на украинските пилоти за авионите Ф-16

Владата на Данска денеска соопшти дека започнала обуката на украинските пилоти за авионите Ф-16. Вршителот на должноста министер за одбрана Троелс Лунд Поулсен изјави дека...

Добивме сериозна, моќна понуда за авиони Ф-16, истакна Зеленски

Украинскиот претседател Володимир Зеленски денеска изјави дека добил „сериозна, моќна“ понуда од лидерите на западните земји да бидат испратени борбени авиони Ф-16 за Киев,...

Западoт ќе се изложи на „колосални ризици“ доколку ја снабди Украина...

Западните земји ќе се изложат на „колосални ризици“ доколку ја снабдат Украина со борбени авиони Ф-16, го цитираат денеска руските агенции рускиот заменик -...

Данска ќе обучува украински пилоти за авионите Ф-16, наместо САД

Данска ќе помогне во обуката на украински пилоти за борбениот авион Ф-16 од американско производство, изјави денеска министерот за одбрана на таа држава, откако...

САД нема да испраќаат борбени авиони Ф-16 во Украина

Американскиот претседател Џо Бајден изјави дека Вашингтон нема да испраќаат борбени авиони Ф-16 во Украина, пренесуваат британските медиуми. Западните медиуми минатата недела соопштија дека група...

Бугарската влада го подготви договорот за американските „Ф-16“ вреден 1,35 милијарди...

Преодната влада на Бугарија до 48. Народно собрание достави договор со САД подготвен за ратификација, јави дописникот на МИА од Софија. Преодната влада го направи...

Бугарските пратеници одобрија купување на авиони Ф-16 за 1,2 милијарди долари

Бугарските пратениците одобрија купување осум нови борбени авиони Ф-16 од САД. Одлуката е усвоена со 162 гласа „за“ и 49 против. Воздржани беа 11...

Бугарија бара дополнителни борбени авиони до пристигнувањето на американските „Ф-16“

Бугарскиот претседател, Румен Радев, на состанокот на Европската политичка заедница во Прага коментираше дека на неговата земја има потребна од привремена платформа на авиони...

Романија ги „пензионира“ своите советски МиГ-21 и го забрзува купувањето норвешки...

Членката на НАТО, Романија ја денеска ја повлече од употреба својата флота од борбени авиони МиГ -21 Лансер поради нивната „висока стапка на несреќи“...