Ознака: Франциск

По обвинување за малтретирање и понижување, папата Франциск го распушти раководството...

Папата Франциск го распушти целото раководство на „Каритас Интернeшоналис“, светската добротворна организација на Римокатоличката црква, по обвинувањата за малтретирање и понижување на вработените. Меѓу отпуштените...

Папата уверува дека Црквата работи против педофилијата и жали оти институциите...

Поглаварот на Римокатоличката црква, папата Франциско изјави дека црквата работи на борба против педофилијата, но изрази жалење што некои во институцијата сè уште не...

За папата Франциск отфрлањето на мигрантите е скандалозно, одвратно и грешно

Папата Франциск денеска нагласи дека одбивањето на мигрантите е скандалозно, одвратно и грешно. -Отфрлањето на мигрантите е скандалозно. Навистина, тоа е злосторство и поради тоа...

Папата Франциск ја отслужи литургијата за прогласување на папата Јован Павле...

Папата Франциск денеска ја отслужи мисата за беатификација на папата Јован Павле Први, кој беше на чело на Ватикан само 33 дена и почина...

Ковачевски на средбата со папата Франциск: Се продлабочува соработката со Ватикан

Премиерот на папата му подари рачно изработен фрагмент со калиграфско пишување на рачна изработена хартија од пофалното слово на Свети Климент Охридски, бројаница со...

Ковачевски на тет-а-тет средба и аудиенција кај папата Франциск

Почна тет-а-тет средбата на премиерот Димитар Ковачевски со папата Франциск во Ватикан. Средбата се реализира во рамките на официјалната и работна посета на делегацијата...

Папата Франциск: Звукот на оружјето е погласен од црковните ѕвона за...

Папата Франциск уште еднаш повика на велигденско примирје во Украина и прекин на нападот врз „исцрпеното население“ и порача дека звукот на оружјето е...

Да се ​​повреди жена значи да се навредува Бог, рече папата...

Папата Франциск го искористи новогодишното обраќање за да повика на прекин на насилството врз жените и рече дека тоа е навреда за Бога. Папата...

Погледнете зад светилките и празничните украси и сетете се на сиромашните,...

Погледнете зад светилките и празничните украси и сетете се на сиромашните, рече римокатоличкиот поглавар, папата Франциско, на синоќешната божиќна миса во базиликата Свети Петар...

Папата Франциск ја критикуваше Европа: Запоставувањето на мигрантите е како потоп...

Во своето обраќање кон барателите на азил кои живеат во бегалскиот камп на грчкиот остров Лезбос, папата Франциск денеска го опиша запоставувањето на мигрантите...