Ознака: Франк Валтер Штајнмајер

Зошто Германија не ги внесе Бугарите и Турците во својот устав?

Реакции на македонската интелектуална јавност на пораките од германскиот претседател Франк Валтер Штајнмајер Пораките што ги испрати германскиот претседател Франк Валтер Штајнмајер при својата посета...

Пендаровски: Почетокот на преговорите позитивно ќе влијае на севкупната општествено-политичка клима

Претседателот Стево Пендаровски за време на посетата на САД по повод неговото учество на 76. Генерално собрание на Обединетите нации, во Њујорк се сретна...

Штајнмајер: На сила ќе стапат мерки досега невидени во историјата на...

Германскиот претседател Франк-Валтер Штајнмајер предупреди дека ситуацијата во врска со пандемијата на коронавирус во земјата е крајно сериозна. Тој посочи дека ситуацијата во Германија е...

Штајнмајер понудил германска поддршка во работата на мешовитата комисија со Бугарија

Претседателот Стево Пендаровски денеска оствари телефонски разговор со германскиот колега Франк-Валтер Штајнмајер. Како што информираат од неговиот кабинет, Пендаровски изразил задоволство од интензивниот политички дијалог...

Штајнмајер ги обвини САД, Кина и Русија за небезбедноста во светот

Германскиот претседател Франк Валтер Штајнмајер порача дека меѓународната политика влегува во „мрачна доба“, за што се одговорни светските сили САД, Русија и Кина. - Денеска...