Ознака: флорида

Во Флорида стапи во сила забраната за абортус по шест недели...

Во Флорида денеска стапи во сила забраната за повеќето абортуси по шест недели од бременоста, пред многу жени да знаат дека се бремени, а...

Флорида со закон ги забрани социјалните мрежи за лица под 16...

Парламентот на Флорида, под контрола на републиканците, усвои нацрт- закон со кој се забрануваат социјалните мрежи за деца под 16 години, потег што поддржувачите...

Пукање во трговски центар на Флорида, напаѓачот побегнал

Маж е убиен, а неколкумина се повредени во пукање во трговски центар на Флорида. Напаѓачот го фрлил оружјето и побегнал, јави полицијата во југоисточната...

На Флорида ќе ѝ бидат потребни години за да закрепне од...

Рон ДеСантис, гувернерот на Флорида, ја опиша како историска штетата која ураганот „Ијан“ ја предизвика во јужната американска држава. Тој рече дека ќе бидат...

Убиецот од Паркленд го призна масакрот – обвинителите ќе бараат смртна...

Николас Круз, кој е обвинет за масовното убиство во средното училиште во Паркленд, Флорида, во 2018 година, се изјасни за виновен за најголемиот масакр...

Ја купиле куќата на Ал Капоне, а сега ќе ја уриваат

Куќата на југот на американската сојузна држава Флорида, која речиси две децении му припаѓала на познатиот гангстер Ал Капоне, се планира да биде урната....

Спасувачите продолжуваат со потрагата низ урнатините во Флорида

Уште шест тела се пронајдени под урнатините на зградата во Сурсфајд, во близина на Мајами бич во Флорида, со што вкупниот број на жртви...

Кризата со токсичен отпад на Флорида може да биде клучна во...

Протекувањето на отпадните води од поранешниот рудник на фосфорит завчера доведе до наредби за евакуација на населението во близина на Трампа во американската сојузна...

Се сруши покрив на училиште во Флорида, најмалку 12 повредени

Најмалку 12 лица, меѓу кои седум деца, се повредени кога делумно се сруши покривот на училиште во паркот Оукленд на Флорида, пренесуваат светските медиуми. Повеќе...

Ки Вест сака да го забрани хранењето на уличните кокошки

Улични кокошки кои шетаат слободно по Ки Вест, најјужниот остров-град во американската сојузна држава Флорида е само една од работите што му даваат шарм,...