Ознака: финансиска помош

Европската комисија обезбеди 50 милиони евра макрофинансиска помош за Македонија

Европската комисија обезбеди позајмици за Македонија во износ од 50 милиони евра, како прва транша од тековната операција за макрофинансиска помош за земјата, јави...

Бајден го обвини Конгресот за запоставување на Украина

Американскиот претседател Џо Бајден изјави дека американскиот Конгрес ќе биде виновен за „речиси криминално запоставување“ доколку не донесе одлука за доделување средства за Украина...

Сенатот на САД не го изгласа предлог-законот за помош на Украина...

Републиканците во американскиот Сенат го блокираа двопартискиот пакет за границата, со што завршија повеќемесечните преговори со демократите за законот наменет за намалување на рекордниот...

Обезбедивме финансиска основа за Планот за раст за Западен Балкан, истакна...

Со усвојувањето на ревизијата на повеќегодишната финансиска рамка, ЕУ не само што обезбеди 50 милијарди евра за поддршка на Украина, туку и солидна финансиска...

Ме притиснаа до ѕид, вели Орбан за одобрувањето на помошта за...

Унгарскиот премиер Виктор Орбан денеска изјави дека бил „притиснат до ѕид“ за да го одобри договорот на Европската Унија за испраќање нова помош за...

Одлуката за финансирање на Украина од ЕУ е јасен сигнал за...

Украинскиот претседател Володимир Зеленски синоќа потврди дека одобрувањето на договорот за помош на ЕУ за Украина е „јасен сигнал“ и за Русија и за...

Мишел: ЕУ покажа дека има капацитет за решавање на сложени проблеми

Постигнавме договор за ревизија на Повеќегодишната финансиска рамка на Европската Унија, кој јасно го покажува лидерството и единството на Европскиот совет и на ЕУ...

Американскиот Конгрес поделен околу новата помош за Израел и Украина

Претседателот Џо Бајден сака Конгресот брзо да усвои нова помош од милијарди долари и за Израел и за Украина, но Долниот дом под контрола...

Бајден ќе стави вето на нацрт-законот за помош на Израел доколку...

Американскиот претседател Џо Бајден ќе стави вето на нацрт-законот за помош на Израел, доколку Конгресот го одобри во сегашната форма без да ја спомене...

Финансирањето на Украина и Израел треба да се разгледува одвоено, смета...

Новоизбраниот претседател на Претставничкиот дом на САД, Мајк Џонсон, рече дека финансирањето на Украина и Израел треба да се разгледува одвоено, навестувајќи дека нема...