Ознака: феномен

Политиката како образовен и културен феномен

Серијалот „Политиката низ призмата на изборите, партиите и демократијата“ од авторот Сотир Костов обработува актуелни теми од нашето општествено, политичко, економско и социјално битисување....

Џедајската религија како феномен

Занимливости Феномен на т.н. џедајска религија започнал во 2001 година, кога одреден број жители во неколку држави се изјасниле дека нивната религиска припадност е џедаизам...

Феномен на водење политики спротивни на желбите и волјата...

Мандатот им е даден на избраните политичари и државни функционери од граѓаните. Тоа е механизам во демократијата, со цел граѓанската волја, стремежи и желби...

Феномен што погодува многу луѓе: Дали сте метереопат?

Метереопатијата е феномен што погодува многу луѓе низ светот. Се манифестира преку низа физички и психолошки симптоми поврзани со климатските промени и атмосферските варијации....

Опседнати со негативни мисли, заборавивме да се грижиме за менталното здравје

Според експертите со кои се консултиравме, она што можеби најмногу загрижува е фактот што многу малку во јавноста се слуша за овој проблем, за...

Во очекување на повисок степен на координираност меѓу авиокомпаниите и аеродромите

Феноменот на откажувањето на летовите ги подгрева стравовите за уште едно претстојно хаотично лето на аеродромите Подготвил: Mарјан Велевски Неодамнешниот неред во авионскиот сообраќај, кој се...

Валутата на БРИКС може да ја разниша доминацијата на доларот

Дедоларизација - новиот глобален феномен? Дедоларизацијата лебди во воздухот. Минатиот месец, во Њу Делхи, Александар Бабаков, заменик-претседател на руската Државна дума, најави дека Русија го...

На Сонцето се формира непознат феномен

И покрај фактот дека Сонцето е еден од најважните аспекти на нашиот живот, сè уште не ги знаеме сите механизми зад процесите што се...

Истражување покажа необичен феномен: Бременоста е заразна

Бременоста на пријателка на една жена може позитивно да влијае на желбата и таа да има дете, пишува „Списанието на Американското социолошко здружение“. Научниците испитувале...

„Дер класикер“ – феномен од поново време

ФУДБАЛ - БУНДЕСЛИГА Пред основањето на Бундеслигата во 1963 година, Баерн имаше 11 титули, а Борусија ретко беше во трката по трофејот. Во 1966 година,...