Ознака: универзална сала

Не изгоре Универзалната сала туку материјал кој требаше да биде изваден,...

Во Универзалната сала изгоре елементот кој што требаше да биде дислоциран. Речиси 70 проценти е демонтиран материјалот кој беше во наша надлежност да го...

Реконструкцијата на Универзална продолжува по завршување на истрагата, порача Костадиновска-Стојчевска

Министерката за култура Бисера Костадиновска-Стојчевска, по пожарот што ја зафати Универзална сала, денеска изјави дека Министерството за култура ги чека наодите од Јавното обвинителство,...

Започна увидот по пожарот во Универзална сала

Откако локацијата e обезбедена и се создадени неопходни услови, увидни екипи со јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје денеска го започнаа увидот на...

МВР: Приведени тројца градежни работници во врска со пожарот во Универзална...

МВР денеска соопшти дека се приведени тројца градежни работници кои изведувале работни задачи во моментот на пожарот во Универзална сала во Скопје. - Во врска...

Фото: Девет возила и 24 пожарникари се изборија со густ чад...

Командирот на скопската Бригада за противпожарна заштита Звонко Томески изјави дека уште не се познати причините за пожарот што претпладнево избувна во Универзалната сала...

Гореше старата конструкција од Универзална, мајсторите пробале со противпожарен апарат да...

Пожарот во Универзалната сала се случил во стариот дел и гореле стари материјали, иверки, плочки, новиот дел не е зафатен, изјави Лазар Арсовски, сопственик...

Град Скопје: МВР итно да ги истражи причините за пожарот во...

Министерството за внатрешни работи итно да ги истражи причините и доколку се детектира дека е во прашање човечки фактор и мотивирано е од погрешната...

Со стручни лица ќе се утврди материјалната штета во Унивезална сала...

Заедно со стручни лица од сите релевантни институции најбрзо ќе се утврди колкава е штетата пред да се продолжи со изградба, кажа министерката за...

Најголем страв ми беше дека ќе се случи пожар, Универзална беше...

Мојот најголем страв беше дека еден ден ќе се случи пожар. За среќа, веројатно нема жртви и повредени, кажа поранешниот директор на Универзалната сала...

Ставен под контрола пожарот во Универзалната сала

Ставен е под контрола пожарот што избувна претпладнево во Универзалната сала во Скопје. Од Центарот за управување со кризи информираа дека гори една од куполите...