Ознака: УНЕСКО

Заев за статусот на Охрид во УНЕСКО: Плажите се прочистени од...

Премиерот Зоран Заев на седницата за пратенички прашања во Парламентот повика на одговорно однесување од сите во државата кон Охрид како природно и културно...

УНЕСКО ги призна буковите шуми на Длабока Река како светско природно...

Македонија доби ново подрачје признато од УНЕСКО како светско природно наследство, буковите шуми на Длабока Река како дел од Националниот парк Маврово. Локалитетот Длабока Река...

Дуџак: Со децении Охрид е оптоварен со несоодветно и често нелегално...

Веста дека Охрид не е ставен на Листата на загрозени светски наследства е добредојдена, вели постојаниот координатор на Обединетите нации во Македонија, Росана Дуџак. Според...

Заев: Одлуката на УНЕСКО е предупредување дека сите мораме да го...

Македонија и Албанија ќе ја засилат соработката за управување со светското и културно наследство во Охридскиот Регион. Откако со консензус беше донесена одлуката на...

Охридското Езеро го задржува статусот на УНЕСКО

Охридското Езеро го задржува статусот на УНЕСКО, соопшти министерот за животна средина, Насер Нуредини по денешната сесија на Комитетот на УНЕСКО. Тој се заблагодари...

Охридскиот регион доби две години да ги исполни препораките на УНЕСКО

Комитетот за светско наследство на УНЕСКО го одложи гласањето Охридскиот Регион да се стави на Листата на светско наследство во опасност, поради тоа што...

Ахмети: Статусот на Охрид во УНЕСКО е наш најголем приоритет

Претседателот на ДУИ, Али Ахмети, денеска остварил средба со постојаната координаторка на Обединетите нации во земјава, Росана Дуџак. Како што информираат од партијата, на средбата...

Прв заеднички состанок на националните комисии за УНЕСКО на Македонија и...

Националните комисии за УНЕСКО на Македонија и Албанија, утре во Охрид ќе ја одржат првата заедничка седница. Работната средба ќе ја координираат министерките за...

Заев: Неуморно работиме за богатството на Охрид да го зачуваме за...

Премиерот Зоран Заев и градоначалникот на Охрид, Костадин Георгиевски, денеска извршија увид во активностите на комуналните служби преземени за исполнување на препораките на УНЕСКО,...

Туристичките потенцијали на Охрид презентирани пред полски туроператори

ОХРИД Горди сме што врз основа на добрата промоција и заинтересираноста на полските туроператори, веќе ги имаме првите добри показатели за оваа туристичка сезона. Со...