Ознака: уметност

Криптотреската ја зафати и Меланија Трамп

Поранешната прва дама на САД, Меланија Трамп, ќе го продаде првиот незаменлив токен (НФТ) за време на претстојната празнична сезона, објавува „Блумберг“. НФТ-визијата на Меланија...

Љубителите на уметноста на Цветин можат да учествуваат на неговата претстојна...

Македонскиот сликар и хуманист Живко Поповски - Цветин ги повикува сите што добиле негова подарок-слика да бидат дел од претстојната изложба „Мироносно цвеќе за...

Ремек-дела на Пикасо продадени за речиси 110 милиони долари на аукција

Единаесет уметнички дела на Пабло Пикасо кои беа изложени во хотел во Лас Вегас повеќе од две децении се продадени на аукција за речиси...

Скулптурите на Башески меѓу 111 дела на уметници икони на современата...

Кралската палата во Милано со изложба на 1.000 квадратни метри Македонскиот скулптор Жарко Башески ќе претстави две свои дела на интернационалната концептуална изложба што ќе...

Што е соларпанк и како сончевите панкери го замислуваат светот

Парадоксално, вистинската закана за сегашноста не е климатската криза, туку нова категорија емоционални трауми: тага за животната средина за неповратно изгубеното Соларпанкот не претставува ниту...

Aктивизмот е важен, во спротивно уметноста би била обична декорација

Тања Балаќ, уметница Од современата уметност едноставно се очекува да го одрази духот на моменталната состојба во општеството и да оди чекор понапред, во правец...

Славната Кимсуџа преку македонското знаме повикува на коегзистенција

Највлијателни современи уметници на денешницата Мултидисциплинарниот стил на Кимсуџа и на Аи Веивеи, како и ангажираноста во активизмот, на нивната уметност ѝ даваат способност да...

Уметноста на Бенкси и Севил е обвиена во активизам

Највлијателни современи уметници на денешницатa Делата на славниот уличен уметник Бенкси и на сликарката која е меѓу најуспешните од групата „Млади британски уметници“, Џени Севил,...

Малкумина се доволно богати за делата на Џеф Кунс

Највлијателни современи уметници на денешницата Со продажбата на скулптурата „Зајак“ на Џеф Кунс за 91 милион долари на аукција во 2019 годинa, беше поставен рекорд...

Епл-пенкалото и незаменливите токени ја брануваат уметничката сцена

Највлијателни современи уметници на денешницата Кој би рекол дека епл-пенкалото може да има толкава моќ во рацете на еден човек? Да послужи за создавање на...