Ознака: трговци

Ралповски: Трговците да не ги злоупотребуваат законите

Намалувањето на инфлацијата се должи на мерките, како и на светскиот тренд на намалување на инфлацијата во Европската унија, но трговците во малопродажбата да...

Ќе бидат затворени објекти на трговците што ги доведуваат потрошувачите во...

Зголемен број на контролите во сите трговски објекти низ земјава и пломба на врата за оние трговци кои ќе ги доведат во заблуда потрошувачите,...

За неконтролираното покачување на цените, на трговците им се заканува и...

Во текот на неделава ќе имам состанок со Државниот пазарен инспекторат и тие ќе ги добијат насоките за да постапат согласно Законот за заштита...

Трговците засега се откажаа од повисоката маржа

Викенд-сондажа на продажните цени по одмрзнувањето на маржите Иако од економските ресори и трговците најавуваат смирување на цените во следниот период, високата инфлација во изминатата...

Трговците на мало нѐ уценуваат, велат пекарите и бараат Владата да...

 Пекарската индустрија попладнево соопшти дека трговците на мало не прифаќаат да го продаваат лебот со пет отсто маржа и поради тоа бара од Владата...

Трговците во туристичките места ќе можат да работат во недела и...

Собранието денеска ги усвои измените и дополнувањата на Законот за трговија, со што се овозможува работа во недела и државни празници на сите трговци...

Бектеши: Трговците да не ја злоупотребуваат ситуацијата, а граѓаните да пријавуваат...

Трговците да не ја злоупотребуваат ситуацијата, а граѓаните да пријавуваат секаков прекршок, порача министерот за економија Крешник Бектеши. Тој во емисија на „ТВ21“ истакна дека...

Прилепските трговци надалеку прочуени

Иако меѓу Македонија и Русија растојанието е големо, сепак низ вековите наназад голем број патници и намерници од Русија го посетувале Прилеп и патем...

Трговците набавувале килограм лимон за 35 денари, а го продавале по...

Владата нa денешната седница донесе Одлука за замрзнување на цените на лимон, портокал, мандарина, грејпфрут и клементини откако трговците деновиве ја зголемија продажната цена на...

Во ЕУ поголеми казни за трговците што ќе ги измамат потрошувачите

Трговците и што ќе ги измамат потрошувачите се соочуваат со поголеми казни од средината на декември, а ветеринарните, земјоделските и другите инспекции, исто така,...