Ознака: трагедија

Македонска трагедија во антички дух

Самата етимологија на зборот трагедија значи јарец и песна односно трагичната песна што јарецот ја пее пред смртта, кога тој се жртвува за некој...

Трудовиот инспекторат утре ќе го комплетира извештaјот за трагедијата на свињарската...

Инспектори од Државниот инспекторат за труд (ДИТ) вчера излегоа на терен по трагедијата во свињарска фарма во светиниколското село Амзабегово, во која еден работник...

Нова трагедија во Белград: Двајца матуранти се удавија на Ада Циганлија

Припадници на српското МВР, Нуркачката единица на Жандармеријата, од езерото на Ада Циганлија во Белград извлекле тела на две шеснаесетгодишни деца, јави дописникот на...

За Европа да не биде комедија, а Македонија да не е...

Австрискиот претседател Ван дер Белен со порака дека не треба да се драматизираат уставните измени Притисокот врз Македонија да ги направи уставните измени и да...

Хроника на една најавена трагедија

Експертите укажуваат дека ова е нешто што никој не го посакувал, но дека можеби било само прашање на ден кога ќе дојде до некој...

Трагедија во Париз: Тригодишно девојче пронајдено мртво во машина за перење...

Француските власти ја истражуваат смртта на тригодишно девојче кое било пронајдено мртво во машина за перење алишта во семејниот стан, соопшти обвинителството. Трагедијата се...

Инфантино: Црн ден за фудбалската игра

ПО ТРАГЕДИЈАТА ВО ИНДОНЕЗИЈА На фудбалскиот натпревар Арема - Персебаја Сурабаја во Маланг, Индонезија, загинаа најмалку 125 луѓе, а стотици се повредени Црн ден за сите...

Конфузија и импровизации со трагедијата

Останува да се надеваме и да веруваме дека случајот со смртта на младиот ракометар Денис Тот ќе добие посакувана разврска и оти виновниците ќе...

Tри години од трагедијата кај Ласкарци

На годишнината од трагедијата во која животите ги загубија 16 лица од селото Ласкарци, општинска делегација ќе го посети местото на каде што се...

Трагедијата ги одложи состаноците на Централниот и Извршниот одбор на СДСМ

Централниот и Извршниот одбор на СДСМ вечерва нема да заседаваат, поради трагедијата што се случи во Бугарија, информираат од владејачката партија. Седниците беа закажани по...