Ознака: тимови

Истекува рокот за апликации за нови тимови во Формула 1

Во февруари ФИА почна со аплицирање нови тимови што ќе бараат да ѝ се приклучат на Ф1 во 2025, 2026 или 2027 година. Формула...

Никој како англиските тимови

Англија ја почна сезоната со седум тима и сите продолжуваат понатаму во куповите во кои ја почнаа сезоната. По седум тима напролет ќе имаат...

Предлозите засега неприфатливи, но преговорите прифатливи

Осврнувајќи се на предметот на разговорите и преговорите, премиерот потсети на неговиот став дека францускиот предлог не е прифатлив во таква форма. Во тој...

Ќе продолжи ли доминацијата на шпанските и на англиските тимови во...

Во последните 10 години победувале екипи од Шпанија, Англија и од Португалија Во Лига Европа (ЛЕ) во рамките на фајналејт-турнирот вечерва и утревечер ќе се...

Во изолација и познати спортисти, тренери и тимови

Пандемијата на коронавирусот го запре спортот. Речиси сите спортски првенства и натпреварувања се прекинати или одложени поради појавата на коронавирусот, а секојдневно се зголемува...

Јазот помеѓу богатите и сиромашните клубови е сѐ поголем

Тимовите од петте најголеми европски фудбалски лиги имале 75-отстотен удел во вкупните приходи од 21 милијарда евра во 2018-та Клубовите од англиската Премиер-лига оствариле повеќе...

Европска пролет за тимовите на Елмас и на Ристовски

Во второто по ранг клупско фудбалско натпреварување, Лига Европа (ЛЕ), завршија натпреварите по групи, по што се познати 32-та тима што се квалификуваа за...

Македонските тимови ја почнуваат сезоната во ЛШ

Во првото коло Вардар денеска гостува кај Монпелје, за кој настапуваат и Ричардсон, Порт, Гребиј, Дуарте, Шего..., а дебитантот Еурофарм Работник утре го пречекува...

Два пораза и реми на македонските тимови во Лига Европа

Едно реми и два пораза е резултатот на македонските тимови на првите дуели од првото квалификациско коло за пласман во фудбалската Лига Европа (ЛЕ)....

Неверојатна сезона – Барселона гази на шест фронта

Тимовите на СД Барселона сезонава се во трка по шест европски титули, во фудбал за мажи, младинци и за жени, потоа во футсал, ракомет...