Ознака: Терористи

Милитанти и терористи на Африканскиот Рог

Кризата на истокот на Црниот Континент е нов тежок предизвик за меѓународниот мир и стабилност Додека целиот регион моментално ги доживува екстремните ефекти од климатските...

Турција ја обвинува Грција дека поддржува терористи, Атина категорично ги отфрла...

Амбасадорот на Грција во Анкара, според грчките медиуми, бил повикан во Министерството за надворешни работи на Турција за да му биде изразено турското незадоволство...

Два самоубиствени напади пред аеродромот во Кабул, има жртви и повредени

Најмалку 13 луѓе загинаa, а ранети се околу 15, во двата самоубиствени напади на влезот на аеродромот во Кабул, Авганистан, каде илјадници луѓее чекаат...

Во Македонија вратени терористички борци и членови на нивните семејства од...

Доцна синоќа, Владата на Република Македонија, успешно го заврши процесот на репатријација на државјани на Република Македонија од Сирија и Ирак за 4 мажи...

Терористи нападнаа брод во Средоземното море

Ирански товарен брод беше цел на терористички напад во Средоземното море, но никој не беше повреден, објави иранската државна телевизија. Портпарол на иранската државна компанија...

Регрутација на терористи преку видеоигри

ИСИС КОРИСТИ НОВИ АЛАТКИ ЗА ПЕНЕТРАЦИЈА И ШИРЕЊЕ НА ВЛИЈАНИЕТО НА ИНТЕРНЕТ Опасностите што ги носи тероризмот не стивнуваат дури ни за време на пандемијата...

Ердоган се закани со напад: Ќе ги изненадиме една ноќ

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган најави дека неговата земја би можела сама да интервенира за да ги протера терористите „ПКК“од северот на Ирак. - Имам...

Курц има план за доживотен затвор за терористите

Австриската влада планира да ги задржи осудените терористи зад решетки дури и по издржување на затворската казна, доколку не се откажат од своите екстремистички...

Руските специјалци уапсија терористи на ИД кои планирале убиства на војници

Руската Федерална служба за безбедност (ФСБ) денеска објави видео од операција за апсење на жители на една централноазиска република во Санкт Петербург. Тие биле уапсени...

Експлозија на камион-бомба во сириски Африн уби повеќе од 40 цивили

Десетици луѓе, меѓу кои и деца, загинаа во експлозија во сирискиот град Африн откако камион-бомба експлодирал среде преполна улица. Турција веднаш ги обвини за...