Ознака: танкер

Во Бугарија пристигна првиот танкер со американски течен гас

Бугарија го доби првиот танкер со американски течен гас, соопшти тамошното Министерството за енергетика. Како што информира МИА од Софија, бугарскиот вицепремиер и министер за...

Активисти на Гринпис блокираа руски танкер во Норвешка

Активисти на Гринпис блокираа руски танкер со нафта во Норвешка за да спречат испорака на гориво кое, како што велат, „ја финансира војната на...

Грција го заплени рускиот танкер „Пегаз“, но не и нафтата што...

Грција заплени руски танкер за превоз на сурова нафта, изјави претставник на грчкото Министерство за поморство. Пловилото „Пегаз“ под руско знаме со 19 руски членови...

Јапонија ќе го добие првиот електричен танкер во 2022 година

Јапонија ќе го добие својот прв електричен танкер следната година, а големата батерија ќе ја испорача компанијата „Корвус енерџи“. - Како и Норвешка, Јапонија е...

Пирати киднапирале 13 члена од екипажот на грчки танкер

Пиратите киднапирале 13 члена на екипажот, Украинци и Руси, од грчки танкер во Гвинејскиот Залив, крај брегот на Бенин во Западна Африка, објави грчката...

Четвртиот ирански танкер со нафта стигна до бреговите на Венецуела

Носејќи стотици барели нафта, танкер под иранско знаме влегол во водите на Венецуела, потврди морнарицата на оваа јужноамериканската земја неколку дена откако други три...

Танкер со 190 мигранти се насука во близина на Атина

Танкер со околу 190 мигранти се насука во близина на пристаништето на островот Кеа, во близина на грчката престолнина, соопшти крајбрежната стража. Танкерот во раните...

Осуммина киднапирани во нападот на грчки танкер во Камерун

Осум лица се киднапирани, а едно е повредено за време на вооружениот напад врз грчки танкер закотвен крај брегот на Камерун, соопштија денеска грчките...

Пирати грабнале 20 индиски морнари од танкер

Министерство за надворешни работи на Индија соопшти дека 20 нејзини државјани се киднапирани од танкер што превезувал нафта во водите во близина на западна...

Иран повторно заплени танкер во Персискиот Залив

Иранската револуционерна гарда заплени уште еден танкер во Персискиот Залив поради наводно криумчарење на 250.000 литри дизел гориво во Обединетите Арапски Емирати, објави иранската...