Ознака: Сребреница

Сребреница и Газа: Која е разликата?

За нас повозрасните, злосторството од Сребреница, и генерално сè што се случуваше во Босна и Херцеговина, е нешто што се случи речиси вчера. Пред...

Дачиќ: Резолуцијата за Сребреница не е правно обврзувачка, ќе се применува...

Српскиот министер за внатрешни работи Ивица Дачиќ, по повод усвоената резолуција за Сребреница во Генералното собрание на ОН, изјави дека ќе се применува во...

Вучиќ изрази разочарување од гласањето на Македонија за резолуцијата за Сребреница:...

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, синоќа во Белград изјави дека е погоден од гласањето на резолуцијата за Сребреница од Македонија во Генералното собрание на...

Србија апелира за повлекување на текстот на резолуцијата за Сребреница

Вршителот на должноста во Постојаната мисија на Србија во Обединетите нации (ОН), Саша Март побара повлекување на текстот на резолуцијата за геноцидот во Сребреница. Март...

Вучиќ за коспонзорството на резолуцијата за Сребреница: Претпоставувм дека тоа е...

Српскиот претседател Александдар Вучиќ коментирајќи го коспонзорството на Македонија за резолуцијата за геноцидот во Сребреница во ОН, оцени дека „тоа е благодарност за сето...

Маричиќ: Ставот на Македонија за Сребреница е јасно утврден со Декларација...

Првиот вицепремиер за европски прашања Бојан Маричиќ, по објавата од шефот на дипломатијата Бујар Османи за коспонзорството на Македонија на резолуцијата на ОН за...

Здруженија на жртвите бараат истрага против Додик и Вучиќ за негирање...

Здружението на жртви и сведоци на геноцид и Здружението „Движење на мајките од енклавите Сребреница и Жепа“ побараа од правосудните институции во Босна и...

Дачиќ: Резолуцијата за геноцидот во Сребреница не придонесува за помирување

Првиот потпретседател на Владата на Србија и министер за надворешни работи Ивица Дачиќ изјави дека Резолуцијата за геноцидот во Сребреница за која денеска треба...

Воените ветерани од Сребреница добија извинување од холандската влада

Холандската влада им се извини на илјадници свои поранешни војници испратени да ја бранат Сребреница за време на војната во БиХ. Премиерот на Холандија...

Албанскиот Парламент на 7 јули ќе изгласа Резолуција за осуда на...

Албанскиот Парламент, пред 11 јули, кога се одбележува геноцидот врз 6.838 Бошњаци, егзекутирани од српската војска, ќе расправа и ќе изгласа Резолуција за осуда...