Ознака: снежна бура

Во Швајцарија пронајдени пет безживотни тела на исчезнати скијачи

Полицијата на швајцарскиот кантон Вале денеска соопшти дека пронашла пет безживотни тела на луѓе што исчезнале за време на скијачка тура во близина на...

Калифорнија погодена од бура, снег во Лос Анџелес

Невообичаена зимска бура ја погоди американската сојузна држава Калифорнија, поради што голем број објекти останаа без снабдување со електрична енергија, а дојде и до...

Најмалку 27 загинати во снежната бура во државата Њујорк, Бајден одобри...

Во силната снежна бура што го парализираше западниот дел на американската сојузна држава Њујорк за време на божиќниот викенд загинаа најмалку 27 лица, соопштија...

Американските авиокомпании откажаа илјадници летови поради смртоносната зимска бура

Силната зимска бура што ги зафати САД предизвика откажување на илјадници летови за време на долгиот божиќен викенд. Вкупниот број на откажувања денеска изнесува 2.767....

Снежна бура ја парализираше Москва, откажани се летови

„Ова е снежна апокалипса“, објави денеска руската државна телевизија со снимки од рекордни снежни врнежи од над 30 сантиметри на улиците на Москва, кои...

Снежна бура завеа делови од државата Њујорк, откажана настава за над...

Снежна бура завеа западни делови од американската сојузна држава Њујорк, вклучувајќи го градот Бафало. Поради невремето, откажана е наставата за повеќе од 32.000 ученици. За...

Бурата „Малик“ направи хаос во северна Европа – најмалку четворица загинати

Силна зимска бура викендов ја погоди северна Европа, во која досега загинале најмалку четири лица. Бурата „Малик“ денеска донесе силни налети на ветер, обилни врнежи...

Затворени училишта и откажани летови во снежната бура на истокот на...

Снежната бура што го погоди истокот на САД доведе до затворање на училишта, канцеларии на федералните служби, како и на главниот автопат во американската...

Снежна бура го парализира Вашингтон, остави над 500.000 луѓе без струја

Силната снежна бура, која во неделата започна во Америка, остави околу половина милион луѓе без струја на југоистокот на земјата, сега се движи кон...

Снежна бура ја зафати Европа – се откажуваат авионските летови

Во Холандија за денеска се најавени силни врнежи снег и ветер, поради што е во сила црвен метеоролошки аларм за целата земја, прв од...