Ознака: скрининг

Завршува скрининг процесот со ЕУ

Вицепремиерот задолжен за европски прашања и главен преговарач на земјава со ЕУ, Бојан Маричиќ и министерот за надворешни работи Бујар Османи денеска во Брисел...

Македонија има највисока трговска отвореност во регионот, во целост ќе го...

Македонија има највисок степен на трговска отвореност во регионот на Западен Балкан што во 2022 година достигна 171 отсто и нема да бара преодни...

Македонски скрининг на европското поведение

Најновото истражување на јавното мислење детектира историски гледано најниска поддршка измерена досега за членство во Европската Унија кај македонските граѓани. На што се должи...

Ве уверувам во нашата максимална заложба за исполнување на препораките од...

Вицепремиерот задолжен за економски прашања, координација на економските ресори и инвестиции, Фатмир Битиќи, денеска во Брисел учествуваше на билатералниот скрининг состанок од Кластер 2,...

ХПВ – вакцинација и масовен скрининг како најдобра превенција за намалување...

Потребно е подигање на јавната свест во однос на ХПВ-вакцините, како најдобра превенција за спречување на рак на грлото на матката и што помасовен...

Да покажеме дека визијата за членство во ЕУ до 2030 година...

Сите заедно треба да покажеме дека визијата и желбата да ја направиме Македонија држава членка на ЕУ до 2030 година е реална и поважна...

Според Маричиќ, 2030 реална година за членство на Македонија во ЕУ

Вицепремиерот за европски прашања, Бојан Маричиќ, по повод годишнината од добивањето кандидатски статус на Македонија за членство во ЕУ, на неговиот официјален фејсбук профил...

Сите закони ќе бидат разгледани при билатералниот скрининг со ЕУ, независно...

Измените на Законот за здруженија ги донесе Собранието со консензус, но без разлика дали одат на Венецијанска комисија или не, сите наши закони ќе...

Маричиќ oчекува уставните измени да бидат завршени до крајот на скринингот

Оптимист сум дека до крајот на скринингот ќе успееме да ги завршиме уставните измени, зашто мислам дека е незамислива ситуација во која ние самите...

Заштитата на потрошувачите и јавното здравје едно од најсложените прашања во...

Заврши објаснувачкиот скрининг за Кластер 2 Со презентациите на Европската комисија за поглавјето 28 – Заштита на потрошувачите и јавното здравје, денеска во Брисел заврши...