Ознака: синдром

Производителот „Мател“ претстави кукла Барби со Даунов синдром

Американскиот производител на играчки „Мател“ ја претстави својата прва Барбика со Даунов синдром, во обид да ја направи својата популарна палета на кукли поинклузивна. Компанијата...

Синдромот на скршено срце се јавува главно кај жени: Какви се...

Синдромот на скршено срце или Такацубо кардиомиопатија настанува после стресна ситуација и речиси секогаш се јавува кај жени во постменпауза Автор: Д-р Арлинд Сејдини ,...

Ги препознавме ли наметнатите стари рециклирани историски предизвици

Во време кога Македонија се наоѓа на историски крстопат, историјата е таа од која треба да се учат лекциите. Предизвиците се идентични, рециклирани однадвор,...

„Балканскиот синдром“ ја стресе Хрватска

Многу поголемо внимание од бројката на набавени вакцини и онаа на вакцинираните во хрватската јавност привлече веста дека во Хрватска досега против коронавирусот се...

СЗО: Итно треба да го испитаме необјаснетиот синдром кај децата

Итно и многу внимателно треба да го испитаме необјаснетиот синдром на воспаленија којшто ги напаѓа децата - изјави директорот на СЗО, Тедрос Аданом Гебрејесус. Тој...

Почина деветгодишно момче – прв смртен случај од новиот синдром кој...

Деветгодишно момче почина од редок синдром во Франција, кој веројатно е поврзан со коронавирусот, изјави портпаролот на болницата „Тимон Марсеј“. Детето имало позитивен тест за...

Најдобриот избор на третман кај луѓето што страдаат од АДХД-синдромот

Синдромот на недостиг од внимание, со или без хиперактивност, скратено означен како АДХД беше и останува на врвот по зачестеноста на проблемите во менталното...

Синдромот сраснати за фотелја не е само македонски

Секаде во светот политичарите се исти, но она што ја прави разликата меѓу нашите и западните политичари е справувањето со одговорноста и моралните вредности....

Синдром на скршено срце

Во времето во кое живееме, кога постојат силни стресни ситуации, не треба да заборавиме да се заштитиме од преголеми дози адреналин и да ги...

Годините минуваат, ние стоиме

Синдромот „варена жаба“ е израз што се користи за ситуација кога некој живее во услови што се тешки, неприфатливи или неиздржливи, но личноста не...