Ознака: сестри

„Сестри“ на Дина Дума е национален претставник за „оскар“

Комисијата за избор на македонски кандидат за наградата „оскар“ за најдобар долгометражен интернационален филм на Друштвото на филмските работници на Македонија донесе одлука филмот...

Филмот „Сестри“ избран за македонски кандидат за „оскар“

Комисијата за избор на македонски кандидат за наградата „Оскар за најдобар долгометражен интернационален филм” го одбра филмот „Сестри“ во режија на Дина Дума, за 2022...

На отворањето на „Браќа Манаки“ проекција на филмот „Сестри“

Со проекција на македонскиот филм „Сестри“ в четврток на 16 септември ќе започне годинешното 42. издание на ИФФК „Браќа Манаки“. Фестивалот ќе се одржува согласно...

Сестри од Германија измислиле друштвена игра за коронавирусот

Четирите сестри Швадерлап од Германија корисно го искористиле времето поминато на затворено поради рестриктивните мерки и измислиле игра на тема корона, која се продава...

Отказите на медицинските сестри како предупредување

Отказот на трите сестри од Инфективната клиника предизвика голем број реакции на социјалните мрежи, особено што оваа клиника во овој период е столбот во...

Нападнати доктори, сестри и болничари во Градската болница

Поголема група луѓе нападнале лекари, сестри и болничари во градската болница „Климент Охридски“ во Скопје. Во болницата бил донесен пациент со исекотина, а веднаш по...

Две сестри се удавија во хотелски базен на Родос

Две француски тинејџерки (16 и 19) се удавија во хотелски базен во областа Лалисос на Родос, соопштија властите и додадоа дека причините за несреќата...

Детската клиника има потреба од вработување сестри и доктори

На Универзитетската клиника за детски болести се вработија 40 медицински сестри со што делумно се надмина проблемот, но има потреба да се вработат уште толкав...

Лекарите и сестрите од септември добиваат пет отсто повисока плата

Од септември годинава платите на здравствените работници ќе бидат зголемени за пет отсто, соопшти денеска министерот за здравство Венко Филипче. Тој информираше дека основицата за...